4th Grade Word Problem Equations

4th Grade Word Problem Equations

4th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Gr4 AMEP Send-Off B1 S3 / B2 S2Warm-Up

Gr4 AMEP Send-Off B1 S3 / B2 S2Warm-Up

4th Grade

10 Qs

P4 Shapes

P4 Shapes

4th Grade

10 Qs

PREP 4 Review

PREP 4 Review

4th - 5th Grade

14 Qs

Mental Math

Mental Math

4th - 5th Grade

10 Qs

TUẦN 27 - Luyện tập diện tích hình thoi

TUẦN 27 - Luyện tập diện tích hình thoi

4th Grade

10 Qs

Solve  it

Solve it

4th - 12th Grade

13 Qs

Fractions- JelC

Fractions- JelC

4th - 6th Grade

10 Qs

KV1 BDML CLASS IV WEEKLY TEST 6

KV1 BDML CLASS IV WEEKLY TEST 6

4th Grade

10 Qs

4th Grade Word Problem Equations

4th Grade Word Problem Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
4.OA.A.2, HSA.CED.A.3, 3.OA.D.8

Standards-aligned

Used 1K+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Robert has 19 toy cars in his car collection. Kenny has three times as many toy cars as Robert. How many cars does Kenny have?

22
38
57
60

Tags

CCSS.4.OA.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sandra spent $16 on a welcome mat. Ellen spent half as much on a kitchen mat. How much did they spend altogether?

8
14
24
32

Tags

CCSS.4.OA.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Dana has 45 marbles. She has 5 times as many marbles as Abby has. How many marbles does Abby have?

8
9
40
225

Tags

CCSS.4.OA.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A small pizza costs $7. An extra-large pizza costs 3 times as much as the small pizza. How much does an extra-large pizza cost?

4
10
21
28

Tags

CCSS.4.OA.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The fourth-grade class collected 200 books to donate to the children’s hospital. They collected four times as many books as the fifth-grade class collected. How many books did the fifth-grade class collect?

40
50
100
150

Tags

CCSS.4.OA.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Lucy spent $45 at the pet store. She spent three times as much at the grocery store. How much money did she spend at the grocery store?

15
48
125
135

Tags

CCSS.4.OA.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

At the Fall Festival, each ride requires 3 tickets. Sam buys 18 tickets. Which equation shows how many rides, n, Sam can ride with 18 tickets?

18 – 3 = n
18 × 3 = n
18 + 3 = n
18 ÷ 3 = n

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Chris bought a bag that cost $55, which was five times the cost of the book he bought. How much did his book cost?

11
50
60
275

Tags

CCSS.4.OA.A.2

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mr. Dunford drives from Asheville to Winston-Salem and back three days a week. It is 138 miles from Asheville to Winston-Salem. How many total miles does Mr. Dunford drive each week?

828 miles
414 miles 
276 miles 

Tags

CCSS.3.OA.D.8