Supermarket Unit Pricing

Supermarket Unit Pricing

8th - 12th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates with Pricing

Unit Rates with Pricing

Unit Rate and Better Buy

Unit Rate and Better Buy

Unit Rate

Unit Rate

untitled

untitled

find the unit rates

find the unit rates

Unit pricing quizizz

Unit pricing quizizz

Unit Rate

Unit Rate

Supermarket Unit Pricing

Supermarket Unit Pricing

Assessment

Quiz

Mathematics

8th - 12th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.NS.B.3, 7.EE.B.3

+5

Standards-aligned

Used 75+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

How much does a single pen cost if bought alone?

$1.33
$1.96
$4.00
$5.88

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

How much does a single pen cost if bought in a pack of three?

$1.33
$1.96
$4.00
$5.88

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

How much would three pens cost me if I bought them in separate individual packs?

$1.33
$1.96
$4.00
$5.88

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

How much would three pens cost me if I bought them in a pack of three?

$1.33
$1.96
$4.00
$5.88

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

The ad' for the three-pack says "Save $3.35".  What would it cost without this saving?

$4.00 - $3.35 = $0.65
$4.00 + $3.35 = $7.35
$4.00 x $3.35 = $13.40
$4.00 / $3.35 = $1.19

Tags

CCSS.7.NS.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

If saving stayed on the individual pack, but was removed from the three-pack, which would be the cheapest way of buying three pens?

Three individual packs
One three-pack
One of each pack, throwing one pen away
One individual pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which loaf costs the least?

White Sandwhich
Farmhouse Wholemeal
Mixed Grain

Tags

CCSS.5.NBT.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?