Supermarket Unit Pricing

Supermarket Unit Pricing

8th - 12th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

9s: Unit rate problems

9s: Unit rate problems

6th - 9th Grade

15 Qs

Comparing Ratios and Ratio Tables

Comparing Ratios and Ratio Tables

6th - 8th Grade

17 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

8th Grade

20 Qs

Ratios for Better Buy

Ratios for Better Buy

7th Grade - University

19 Qs

Fining Unit Rates

Fining Unit Rates

7th Grade - University

15 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates

Rates

9th - 12th Grade

20 Qs

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

Supermarket Unit Pricing

Supermarket Unit Pricing

Assessment

Quiz

Mathematics

8th - 12th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.NS.B.3, 7.EE.B.3

+5

Standards-aligned

Used 75+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image
How much does a single pen cost if bought alone?
$1.33
$1.96
$4.00
$5.88

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image
How much does a single pen cost if bought in a pack of three?
$1.33
$1.96
$4.00
$5.88

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image
How much would three pens cost me if I bought them in separate individual packs?
$1.33
$1.96
$4.00
$5.88

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image
How much would three pens cost me if I bought them in a pack of three?
$1.33
$1.96
$4.00
$5.88

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image
The ad' for the three-pack says "Save $3.35".  What would it cost without this saving?
$4.00 - $3.35 = $0.65
$4.00 + $3.35 = $7.35
$4.00 x $3.35 = $13.40
$4.00 / $3.35 = $1.19

Tags

CCSS.7.NS.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image
If saving stayed on the individual pack, but was removed from the three-pack, which would be the cheapest way of buying three pens?
Three individual packs
One three-pack
One of each pack, throwing one pen away
One individual pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Which loaf costs the least?
White Sandwhich
Farmhouse Wholemeal
Mixed Grain

Tags

CCSS.5.NBT.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?