Supermarket Unit Pricing

Supermarket Unit Pricing

8th - 12th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

General Mathematics - Functions

General Mathematics - Functions

11th Grade

20 Qs

Rates

Rates

9th - 12th Grade

20 Qs

Step Functions Practice

Step Functions Practice

9th - 11th Grade

15 Qs

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Unit #7 System of Equations Word Problems

Unit #7 System of Equations Word Problems

9th Grade

10 Qs

9s: Unit rate problems

9s: Unit rate problems

6th - 9th Grade

15 Qs

Ratios for Better Buy

Ratios for Better Buy

7th Grade - University

19 Qs

Supermarket Unit Pricing

Supermarket Unit Pricing

Assessment

Quiz

Mathematics

8th - 12th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.2, 3.NBT.A.2, 6.RP.A.3

+7

Standards-aligned

Used 75+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image
How much does a single pen cost if bought alone?
$1.33
$1.96
$4.00
$5.88

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image
How much does a single pen cost if bought in a pack of three?
$1.33
$1.96
$4.00
$5.88

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image
How much would three pens cost me if I bought them in separate individual packs?
$1.33
$1.96
$4.00
$5.88

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image
How much would three pens cost me if I bought them in a pack of three?
$1.33
$1.96
$4.00
$5.88

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image
The ad' for the three-pack says "Save $3.35".  What would it cost without this saving?
$4.00 - $3.35 = $0.65
$4.00 + $3.35 = $7.35
$4.00 x $3.35 = $13.40
$4.00 / $3.35 = $1.19

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image
If saving stayed on the individual pack, but was removed from the three-pack, which would be the cheapest way of buying three pens?
Three individual packs
One three-pack
One of each pack, throwing one pen away
One individual pack

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Which loaf costs the least?
White Sandwhich
Farmhouse Wholemeal
Mixed Grain

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?