Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate Unit Rates

Rate Unit Rates

7th Grade - University

15 Qs

Identifying Unit Rate

Identifying Unit Rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

6th - 7th Grade

15 Qs

the wiz quiz

the wiz quiz

7th Grade

15 Qs

Unit 2 - Review (partial)

Unit 2 - Review (partial)

7th Grade

15 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

6th grade review quiz

6th grade review quiz

7th Grade

14 Qs

Rates Ratios and Proportions Practice

Rates Ratios and Proportions Practice

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.1

+3

Standards-aligned

Created by

Jill Natrop

Used 63+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Doritos $2.99 for 11.5 oz. 
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Coca-Cola $1.29 for 1.25 L 
or
Pepsi $2.49 for 2L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Coca-Cola
Pepsi

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles in 1 hour
55 miles in 1 hour
110 miles in 1 hour
44 miles in 1 hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?
3 inches per hour
1.5 inches per hour
5 inches per hour
2.8 inches per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Hamburger sells for $6 for 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
$30
$20
$60
$10

Tags

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?