Unit Rate/Complex Fractions

Unit Rate/Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

untitled

untitled

Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

untitled

untitled

find the unit rates

find the unit rates

untitled

untitled

Unit rate and %

Unit rate and %

untitled

untitled

Unit Rate/Complex Fractions

Unit Rate/Complex Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 3.NF.A.1

+8

Standards-aligned

Used 242+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A realtor visits 13 houses in 3 hours. What is the unit rate in houses per hour?

10 houses per hour
4 houses per hour
3/13 houses per hour
13/3 houses per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

It costs $5 to buy 2 pounds of fish tank gravel. What is the unit rate in dollars per pound?

5/2 dollars per pound
2/5 dollars per pound
3 dollars per pound
2 dollars per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

a
b
c
d

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

a
b
c
d

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Simplify the complex fraction shown.

9/40
40/9
10/36
5/18

Tags

CCSS.5.NF.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?