Ch.1 Test Review (McGraw)

Ch.1 Test Review (McGraw)

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Problem Solving

Unit Rate Problem Solving

6th Grade

10 Qs

Fraction Fun: Add, Subtract & Multiply with Mixed Numbers

Fraction Fun: Add, Subtract & Multiply with Mixed Numbers

5th Grade - University

10 Qs

fraction division word problems

fraction division word problems

6th Grade

10 Qs

Real-Life Fractions: Subtracting & Multiplying with Ease

Real-Life Fractions: Subtracting & Multiplying with Ease

4th Grade - University

10 Qs

Ratios and Rates: Applying Equivalent Fractions/Ratios to Solve

Ratios and Rates: Applying Equivalent Fractions/Ratios to Solve

6th Grade

10 Qs

Real-Life Fraction Word Problems for Grade 4

Real-Life Fraction Word Problems for Grade 4

4th Grade - University

10 Qs

demondanny

demondanny

6th Grade

12 Qs

LOS Pre-Algebra Quiz 9 - LAST QUIZ!

LOS Pre-Algebra Quiz 9 - LAST QUIZ!

6th - 9th Grade

10 Qs

Ch.1 Test Review (McGraw)

Ch.1 Test Review (McGraw)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Used 40+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 13 boys and 16 girls. What is the ratio of boys to the total number of students?
13:16
16:29
13:29
16:13

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
If 19 gallons of gas cost $47.12, what is the unit price?
$2.48 per gallon
$2.58 per gallon
$2.18 per gallon
$2.38 per gallon

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Mark ran 5 miles in 60 min. Nancy ran 3 miles in in 30 min. Who ran faster per mile?

Mark

Nancy

They're the same

Not enough information

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
If 6 pencils cost $2.10, how much would 9 pencils cost?
$4.20
$2.13
$3.15
$3.35

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Paula read 100 pages in 8 days. How many pages could she read in 2 days?
40 pages
20 pages
22 pages
25 pages

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Frank ate 6 strawberries and 9 blueberries. What is the simplified ratio of blueberries to strawberries?

3 to 2

2 to 3

1 to 3

2 to 1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
The ratio of tables to chairs is 2 : 24. How many chairs are needed for 7 tables?
60 chairs
84 chairs
112 chairs
72 chairs

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Billy has 20 Twix and 6 Reese's.

Joey has 16 Twix and 4 Reese's.

Are their ratios of Twix to Reese's equivalent?

Yes

No

Not enough information