Proportion Practice

Proportion Practice

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing and Solving Proportions

Writing and Solving Proportions

7th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions Review

Ratios and Proportions Review

7th Grade

17 Qs

Ratios and Proportions Study Guide

Ratios and Proportions Study Guide

7th Grade

15 Qs

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

6th - 7th Grade

16 Qs

Proportions Unit Rate Word Problems

Proportions Unit Rate Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rate/ Proportions

Unit Rate/ Proportions

6th - 8th Grade

21 Qs

Unit Rate and Proportions Quiz

Unit Rate and Proportions Quiz

7th Grade

16 Qs

Proportion Practice

Proportion Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2, 7.EE.B.3, 6.RP.A.3B

+7

Standards-aligned

Created by

Vanessa Nunez

Used 26+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A coach compared the scoring of three players over the season.  Laura played in 8 games and scored 128 points, Jana played in 12 games and scored 168 points, and Maggie scored 135 points in 9 games. Which player scored the greatest number of points per game?
Laura
Jana
Maggie
Sara

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Alice and Elizabeth are both practicing their speed skating.  Alice skates ⅔ of a mile in ⅕ of an hour, while Elizabeth skates ¼ of a mile in ⅜ of an hour. Who has the faster speed, and what is her unit rate in miles per hour?
Alice, ⅝ miles per hour
Elizabeth, 1½ miles per hour
Elizabeth, ⅔ miles per hour
Alice, 3⅓ miles per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Starbucks sells a box of 10 coffee k-cups for $13.20. Marshalls sells a 20-pack of the same k-cups for $25.99. Which store has the better buy, and what is its unit price?
Starbucks, $1.32 per k-cup
Starbucks, $.78 per k-cup
Marshalls, $1.30 per k-cup
Marshalls, $2.60 per k-cup

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
You are calculating a unit price in your calculator and the number 4.047789 comes up. How would you round this answer to the nearest cent?
4.04
4.05
4.7
4.50

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Victoria typed 2⅚ pages of her Social Studies essay in ⅔ of an hour. Find her unit rate in pages per hour.
12/51 pages per hour
2⅛ pages per hour
4¼ pages per hour
5 pages her hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A 6-ounce package of fruit snacks contains 45 pieces.  How many pieces would you expect in a 10-ounce package?
25 pieces
35 pieces
75 pieces
70 pieces

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A painting is 2 in tall and 3 in wide. If it is enlarged to a width of 15 in then how tall will it be?
8 in
30 in
20 in
10 in

Tags

CCSS.7.G.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?