Word Problems With Money, Review of 1&2

Word Problems With Money, Review of 1&2

KG - 3rd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Matematika Kelas 7

Matematika Kelas 7

7th Grade

15 Qs

9.6_Linear Transformation of data

9.6_Linear Transformation of data

9th - 10th Grade

10 Qs

Penilaian Harian I Matematika Kelas VII Ganjil 2021-2022

Penilaian Harian I Matematika Kelas VII Ganjil 2021-2022

7th Grade

13 Qs

FUNÇÃO DO 1º E 2º GRAU

FUNÇÃO DO 1º E 2º GRAU

10th - 11th Grade

13 Qs

AULÃO

AULÃO

9th - 12th Grade

10 Qs

Examen Final Razonamiento III Bloque  Tercero Primaria

Examen Final Razonamiento III Bloque Tercero Primaria

3rd Grade

10 Qs

TAHUN 5

TAHUN 5

5th Grade

15 Qs

HCF and LCM Quiz

HCF and LCM Quiz

5th - 12th Grade

10 Qs

Word Problems With Money, Review of 1&2

Word Problems With Money, Review of 1&2

Assessment

Quiz

Mathematics, Fun

KG - 3rd Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
7.EE.B.3, 3.OA.D.8, 3.OA.A.3

+1

Standards-aligned

Used 27+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Transformers are 2 for $8.00. Zack gave the clerk $10.00. How much change did he receive?

$1.00
$2.00
$3.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Kaleb has $20.00 and wants to buy as many waffles as he can at the grocery store. Waffles are on sale for $6.00 per pack. What is the greatest number of packs Kaleb can buy?

1 pack
3 packs
5 packs

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

James loves bananas and wants to buy four bushels. If a bushel of bananas is $1.00, how much will it cost for James to buy four bushels of bananas?

$2.00
$4.00
$6.00

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Jasmine has 6 toy horses in a training pen. If she sells the horses for $10.00 each, how much money will Jasmine have?

$80.00
$120.00
$60.00

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Laura had 1 $20.00 bill. She bought 1 pair of socks for $3.00. She also bought 3 pool floats for $4.00 each. how much change did Laura have?

$18.00
$27.00
$5.00

Tags

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Caleb split the cost of a weather station with Miguel. The weather station was $30.00. How much did Miguel spend?

$30.00
$60.00
$15.00

Tags

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Lexy bought 1 pair of running shoes for $40.00. Isabella purchased 3 pairs of running socks for $7.00 each. How much more did Lexy spend than Isabella?

$15.00
$17.00
$19.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?