Word Problems With Money, Review of 1&2

Word Problems With Money, Review of 1&2

KG - 3rd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Discounts

Discounts

7th - 10th Grade

10 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th Grade

10 Qs

Percent Word Problems

Percent Word Problems

7th Grade

15 Qs

Equal Groups Word Problems

Equal Groups Word Problems

3rd Grade

10 Qs

Decimal operations

Decimal operations

6th - 7th Grade

15 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

5th Grade

10 Qs

Multiplication/Division Story Problems

Multiplication/Division Story Problems

3rd Grade

13 Qs

Module 2 Review (3rd Grade)

Module 2 Review (3rd Grade)

3rd Grade

10 Qs

Word Problems With Money, Review of 1&2

Word Problems With Money, Review of 1&2

Assessment

Quiz

Mathematics, Fun

KG - 3rd Grade

Hard

Used 27+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Transformers are 2 for $8.00. Zack gave the clerk $10.00. How much change did he receive?
$1.00
$2.00
$3.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Kaleb has $20.00 and wants to buy as many waffles as he can at the grocery store. Waffles are on sale for $6.00 per pack. What is the greatest number of packs Kaleb can buy?
1 pack
3 packs
5 packs

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
James loves bananas and wants to buy four bushels. If a bushel of bananas is $1.00, how much will it cost for James to buy four bushels of bananas?
$2.00
$4.00
$6.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Jasmine has 6 toy horses in a training pen. If she sells the horses for $10.00 each, how much money will Jasmine have?
$80.00
$120.00
$60.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Laura had 1 $20.00 bill. She bought 1 pair of socks for $3.00. She also bought 3 pool floats for $4.00 each. how much change did Laura have?
$18.00
$27.00
$5.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Caleb split the cost of a weather station with Miguel. The weather station was $30.00. How much did Miguel spend?
$30.00
$60.00
$15.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Lexy bought 1 pair of running shoes for $40.00. Isabella purchased 3 pairs of running socks for $7.00 each. How much more did Lexy spend than Isabella?
$15.00
$17.00
$19.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?