Equivalent Ratios and Unit Rates

Equivalent Ratios and Unit Rates

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Dividing Fractions Quiz

Dividing Fractions Quiz

6th Grade

10 Qs

Ratios and Unit Rate

Ratios and Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rate and Rates

Unit Rate and Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

6th - 7th Grade

13 Qs

Equivalent Ratios and Unit Rates

Equivalent Ratios and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.3B

+3

Standards-aligned

Used 158+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which ratio is equivalent to 1:3?
10:3
2:5
6:2
10:30

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which ratio is equivalent to the following 35 for every 50?
5:7
7:10
7:5
3:5

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate:  Trisha drives 200 miles in 4 hours
200 to 4
Trisha drive 50 miles per hour
100:2
100:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate for the following:
3 cans of baked beans cost $2.40
1 can of baked beans cost $.80
2 cans of baked beans cost $1.60
6 cans of baked beans cost $4.80
1 can of baked beans cost $1.20

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate for the following:
Garrett needs .5 hours to install 4 new tires.
.5:4
1:5
1:8
8:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which of the following is equivalent to the ratio 3 to 7?
14/6
7/3
21:56
24:56

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Mari works 25 hours and makes $200.  How many hours will she work to make $120?
12
15
18
8

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?