Equivalent Ratios and Unit Rates

Equivalent Ratios and Unit Rates

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate (Solving Word Problems)

Rate (Solving Word Problems)

5th - 6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

10 Qs

ACT Aspire Math (Grade 6)

ACT Aspire Math (Grade 6)

6th Grade

15 Qs

Chapter 5 Math Assessment A

Chapter 5 Math Assessment A

6th Grade

11 Qs

Decimal and Fraction Word Problems

Decimal and Fraction Word Problems

6th Grade

10 Qs

Chapter 5 Review

Chapter 5 Review

6th Grade

13 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Equivalent Ratios and Unit Rates

Equivalent Ratios and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

+3

Standards-aligned

Used 158+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which ratio is equivalent to 1:3?
10:3
2:5
6:2
10:30

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which ratio is equivalent to the following 35 for every 50?
5:7
7:10
7:5
3:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate:  Trisha drives 200 miles in 4 hours
200 to 4
Trisha drive 50 miles per hour
100:2
100:1

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate for the following:
3 cans of baked beans cost $2.40
1 can of baked beans cost $.80
2 cans of baked beans cost $1.60
6 cans of baked beans cost $4.80
1 can of baked beans cost $1.20

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate for the following:
Garrett needs .5 hours to install 4 new tires.
.5:4
1:5
1:8
8:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which of the following is equivalent to the ratio 3 to 7?
14/6
7/3
21:56
24:56

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Mari works 25 hours and makes $200.  How many hours will she work to make $120?
12
15
18
8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?