Review: Unit Rate

Review: Unit Rate

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

Unit rates

Unit rates

7th Grade

10 Qs

Proportionality Review

Proportionality Review

7th Grade

14 Qs

Proportions Unit Rate

Proportions Unit Rate

7th Grade - University

12 Qs

Concept of Unit Rate

Concept of Unit Rate

7th Grade - University

15 Qs

Complex Unit Rates

Complex Unit Rates

7th Grade

9 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

12 Qs

Review: Unit Rate

Review: Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Created by

Ollie Fragante

Used 276+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which math operation is MOST helpful when solving for the UNIT RATE?

addition

subtraction

multiplication

division

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours.  What is the unit rate?

12 miles per hour

55 miles per hour

110 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mr. Cruz bought 4 gallons of gasoline for $15.

What was the price per gallon?

$0.27

$6.00

$3.75

$0.19

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

It rained 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?

70 inches per hour

19 inches per hour

0.35 inches per hour

2.8 inches per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A video game store was selling 5 games for $102.05. What would be the cost per game?

$20.41

$25.01

$97.05

$0.04899

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Who types faster?

Media Image
Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Elijah earned $120 for 8 hours of work. How much does he earn per hour?

$25 per hour
$20 per hour
$12 per hour
$15 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?