
Review: Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Ollie Fragante
Used 276+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which math operation is MOST helpful when solving for the UNIT RATE?
addition
subtraction
multiplication
division
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles per hour
55 miles per hour
110 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Mr. Cruz bought 4 gallons of gasoline for $15.
What was the price per gallon?
$0.27
$6.00
$3.75
$0.19
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
It rained 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?
70 inches per hour
19 inches per hour
0.35 inches per hour
2.8 inches per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A video game store was selling 5 games for $102.05. What would be the cost per game?
$20.41
$25.01
$97.05
$0.04899
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Who types faster?
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Elijah earned $120 for 8 hours of work. How much does he earn per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rate/Complex Fractions
Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratios Unit Rate Better Buy Review
Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratios and Proportions Pre-Algebra Ch. 6
Quiz
•
7th Grade
13 questions
Test Review Ratios/Proportions
Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
#019d Constant of Proportionality Quiz
Quiz
•
7th Grade
9 questions
Unit Rates
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate/Complex Fractions
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Appointment Passes Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
11 questions
All about me
Quiz
•
Professional Development
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Grammar Review
Quiz
•
6th - 9th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Perfect Squares and Square Roots
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Integers, Integers, Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Operations with Integers
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Combining Like Terms
Quiz
•
6th - 7th Grade
