Module 3.3 Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Andrew McCandless
Used 23+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
or
Pepsi $2.49 for 2L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
17 questions
Best Deal Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rate Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
Better Buy/Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Compare Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Solve Problems Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Ratio Rate Better Deal

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios and Unit Price Review

Quiz
•
6th Grade - University
17 questions
Better Buy Unit Rate Whole Number

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade