Module 3.3 Unit Rates

Module 3.3 Unit Rates

8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

14 Qs

Best Deal Unit Rate

Best Deal Unit Rate

6th Grade - University

15 Qs

Ratio Rate Better Deal

Ratio Rate Better Deal

7th - 8th Grade

15 Qs

Comparing Ratios and Ratio Tables

Comparing Ratios and Ratio Tables

6th - 8th Grade

17 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade - University

14 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade - University

16 Qs

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Module 3.3 Unit Rates

Module 3.3 Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

+4

Standards-aligned

Created by

Andrew McCandless

Used 23+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Doritos $4.39 for 11.5 oz. 
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Cheerios
Apple Jacks

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

 Which runs faster: a cheetah that can run 60 feet in 4 seconds or gazelle that can run 100 feet in 8 seconds?
A cheetah at a unit rate of 14 ft per sec
A gazelle at a unit rate of 12 ft per sec
A cheetah at a unit rate of 15 ft per sec
A gazelle at 12.5 ft per sec

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

AT&T charges $76.00 for 500 minutes or Sprint charges $54.00 for 450 minutes. Which is a better deal
Sprint
AT&T

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00. Which is the better deal?
8 hours
6 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Coca-Cola $1.29 for 1.25 L 
or
Pepsi $2.49 for 2L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Pepsi
Coca-Cola

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?