Linear Word Problems

Linear Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Relationship Word Problems

Linear Relationship Word Problems

7th Grade - University

11 Qs

Friday Quizizz 4/01

Friday Quizizz 4/01

9th Grade

15 Qs

Slope and Linear Word Problems

Slope and Linear Word Problems

9th Grade - University

15 Qs

Equation Word Problems

Equation Word Problems

8th Grade

12 Qs

Linear Word Problems Tables

Linear Word Problems Tables

9th Grade - University

15 Qs

Linear Word Problems Break Even

Linear Word Problems Break Even

9th Grade - University

13 Qs

Linear Word Problems

Linear Word Problems

9th Grade

6 Qs

Arithmetic Sequences and Linear Equations EC

Arithmetic Sequences and Linear Equations EC

9th - 12th Grade

15 Qs

Linear Word Problems

Linear Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th - 9th Grade

Medium

CCSS
HSA.CED.A.1, HSA.CED.A.2, HSS.ID.C.7

+6

Standards-aligned

Created by

Jessica Watson

Used 416+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The start up cost to join eTunes music is $7.95 plus $0.95 per song downloaded.  Write a linear equation that could be used to find how many songs he downloaded.
y = 0.95x + 7.95
y = 7.95x + 0.95
y = 0.95x - 7.95
y = - 0.95x + 7.95

Tags

CCSS.HSA.CED.A.1

CCSS.HSA.CED.A.2

CCSS.HSA.SSE.A.1

CCSS.HSF.LE.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The start up cost to join eTunes music is $7.95 plus $0.95 per song downloaded.  If Will spent $26, write and solve a linear equation to find how many songs he downloaded.
32 songs
33 songs
19 songs
36 songs

Tags

CCSS.HSA.CED.A.1

CCSS.HSA.REI.A.1

CCSS.HSA.REI.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At a pet store, it costs $5 to wash a cat and $7.50 to wash a dog.  Last week, the store made $60 from washing cats and dogs.  If 6 cats were washed, write and solve a linear equation to find how many dogs were washed.
2 dogs
3 dogs
4 dogs
not enough information

Tags

CCSS.HSA.CED.A.1

CCSS.HSA.CED.A.2

CCSS.HSA.CED.A.3

CCSS.HSA.REI.B.3

CCSS.HSA.SSE.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At a pet store, it costs $5 to wash a cat and $7.50 to wash a dog.  Last week, the store made $60 from washing cats and dogs. Write a linear equation that could be used to find how many cats and dogs were washed.
-5x + 7.5y = 60
5x + 7.5x = 60
5x - 7.5y = 60
5x + 7.5y = 60

Tags

CCSS.HSA.CED.A.2

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The cost for new carpet is $8.55 per square yard, plus an installation fee.  700 square yards of carpet cost $6164.  How much is the installation fee?
$8.55
$6155.45
$179
$5985

Tags

CCSS.HSA.CED.A.1

CCSS.HSA.REI.B.3

CCSS.HSA.SSE.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You and your friends plan to attend the county fair this weekend.  Admission to the fair is $5 and the cost per ride is $0.50.  How many rides can you go on if you have $20?
20 rides
30 rides
40 rides
50 rides

Tags

CCSS.HSA.CED.A.1

CCSS.HSA.CED.A.3

CCSS.HSA.REI.B.3

CCSS.HSA.SSE.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

For a new customer, a video store charges $10 for rental card plus $2 per movie.  If a new customer is charged $22, how many movies did they rent?
2 movies
6 movies
11 movies
16 movies

Tags

CCSS.HSA.CED.A.1

CCSS.HSA.REI.B.3

CCSS.HSA.SSE.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?