Rates, Unit Rates, Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+9
Standards-aligned
Sylvia Rojas
Used 1K+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In an animal shelter, there are 5 dogs for every 20 cats. Which rate best represents the relationship between dogs and cats?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
When are unit rates useful? Choose the best answer.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Mrs. Nuckels used 3 cups of flour to make 60 cookies. How many cups of flour did she use to make 90 cookies?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
16 questions
NAPLAN Numeracy Yr7 2015 ODD
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Math Quiz 2
Quiz
•
6th Grade
14 questions
Y8 Exam Check - Ch6 Ratios and Rates
Quiz
•
8th Grade
11 questions
Math Quiz
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Choose the Measurement
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
stats grade 6
Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Week 6 Review Quiz
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents, Decimals, Fractions
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
Pythagorean Theorem and Their Converse
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Is it a Function?
Quiz
•
8th - 9th Grade
