ratios & proportions

ratios & proportions

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

UH Aljabar

UH Aljabar

7th Grade

18 Qs

Nombres rationnels

Nombres rationnels

7th Grade

16 Qs

HIMPUNAN

HIMPUNAN

7th Grade

20 Qs

四年级数学:数位、数值及近似值

四年级数学:数位、数值及近似值

1st - 10th Grade

15 Qs

OPERATION ON SET  & NETWORKS IN GRAPH THEORY

OPERATION ON SET & NETWORKS IN GRAPH THEORY

1st - 12th Grade

16 Qs

Sumatif Tengah Semester Genap

Sumatif Tengah Semester Genap

7th Grade - University

20 Qs

MIDTERM EXCERCISES

MIDTERM EXCERCISES

7th Grade

15 Qs

INTRODUCTION LINEAR EQUATION

INTRODUCTION LINEAR EQUATION

7th Grade

15 Qs

ratios & proportions

ratios & proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3A, 5.NBT.B.6, 5.NF.B.3

Standards-aligned

Used 21+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If 5 candy bars cost $3.00, how much will 2 candy bars cost?

$.40
$.60
$.80
$1.20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?

15 miles
30 miles
3 miles
25 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You earn $15 every 3 weeks. At this rate, how much will you earn in 5 weeks?

$25
$35
$5
$10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Reynaldo saves $48 in 8 days, how much could he save in two weeks?

$102
$84
$56
$6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?

$2.45
$4.00
$7.25
$1.25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5
k=3.3333333
k=60
k=90

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?