Solving Equations with Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Stephanie Harris
Used 718+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A teacher bought 12 packets of crayons. Seven of the packets had 9 crayons and the other five packets had 10 crayons How many crayons did the teacher buy in all?
Tags
CCSS.3.OA.D.8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Erika sold half of her comic books and then bought sixteen more. She now has 36. How many did she begin with?
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
A toy company spends $1500 per day for factory expenses plus $8 to make each teddy bear. They sell the teddy bears for $12 a piece. Which equation could be used to find the number of bears t the company has to sell in one day to equal its daily cost?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.1
CCSS.HSA.CED.A.2
CCSS.HSA.SSE.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION
For a field trip 4 students rode in cars and the rest filled nine buses. How many students were in each bus if 472 students were on the trip?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Jason says that 10 less than one third of his age is 11 years old. How old is Jason?
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Maria has 25 dollars. She has to buy a gallon of milk which costs $3.50. She wants to spend the rest of her money on cereal. If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase?
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
472 students are going on a field trip. 120 students will be returning home and the rest will be spending the night in cabins. If a cabin sleeps 8 people, how many cabins need to be rented?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.1
CCSS.HSA.CED.A.2
CCSS.HSA.REI.B.3
CCSS.HSA.SSE.A.1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Százalékszámítás 2.
Quiz
•
3rd - 10th Grade
14 questions
Fractals-Properties-Mandelbrot-The Math Book
Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Equivalency Practice with Radicals/Equations
Quiz
•
9th Grade
12 questions
Calculating taxes and rates
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
Grams and kilograms
Quiz
•
KG - 12th Grade
10 questions
Age and Investment Problems
Quiz
•
7th - 10th Grade
14 questions
Unit 7: Retirement Final Exam Review
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
BÀI 11: SÔNG HỒNG VÀ VĂN MINH SÔNG HỒNG
Quiz
•
4th Grade - University
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
6 questions
FOREST Self-Discipline
Lesson
•
1st - 5th Grade
7 questions
Veteran's Day
Interactive video
•
3rd Grade
20 questions
Weekly Prefix check #2
Quiz
•
4th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
9th Grade
19 questions
Explore Triangle Congruence and Proofs
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Types of Slope
Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
Exploring the Basics of Ratios
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Identify Triangle Congruence Criteria
Quiz
•
9th - 12th Grade
23 questions
Similar Figures
Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Domain and Range of Functions
Quiz
•
9th Grade
20 questions
SSS/SAS
Quiz
•
9th - 12th Grade
