Ratios & Rates Review

Ratios & Rates Review

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Representing Ratios

Representing Ratios

6th Grade - University

11 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

15 Qs

Unit 3 Review - Ratios, Unit Conversions

Unit 3 Review - Ratios, Unit Conversions

6th Grade

15 Qs

อัตราส่วน / ตารางอัตราส่วน

อัตราส่วน / ตารางอัตราส่วน

6th Grade

10 Qs

Percentage : Word Problems

Percentage : Word Problems

6th Grade

10 Qs

Multiplying and Dividing Rational Numbers

Multiplying and Dividing Rational Numbers

6th Grade

12 Qs

Super Simple Ratios

Super Simple Ratios

6th Grade - University

15 Qs

Visualizing Ratios: Word Problems with Tape Diagrams

Visualizing Ratios: Word Problems with Tape Diagrams

4th Grade - University

10 Qs

Ratios & Rates Review

Ratios & Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.2, 6.NS.B.3

+3

Standards-aligned

Created by

Maria Martinez

Used 27+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Fernando bought 5 pencils for $1.00.  What is the unit price per pencil?
$0.20
$0.50
$0.95
$0.25

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dannia can jog 2,000 feet in 4 minutes.  If she jogs at the same rate, how many feet can she jog in 8 minutes?
2,000 ft
3,000 ft
4,000 ft
6,000 ft

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
The ratio of red marbles to blue marbles in a bag is 2 to 3.  Which of the following could be the number of red and blue marbles in the bag?
4 red marbles and 5 blue marbles
4 red marbles and 6 blue marbles
6 red marbles and 8 blue marbles
6 red marbles and 4 blue marbles

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Manuel bought a package of two DVD's for $12.00.  What is the unit price per DVD?
$2.00
$10.00
$6.00
$24.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which of the following ratios is equivalent to 9/12?
3/4
4/3
2/3
4/6

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
La Michoacana sells a 4-pound basket of pears for $6.00.  What is the price per pound?
$3.00/lb
$2.00/lb
$4.00/lb
$1.50/lb

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
The ratio of dogs to cats at the pet store is 1:2.  There are 15 dogs.  How many cats are there?
30 cats
17 cats
7 cats
15 cats

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?