Ratios & Rates Review

Ratios & Rates Review

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication of Decimals

Multiplication of Decimals

6th Grade

10 Qs

Math Practice Paper Booklet A (16 July)

Math Practice Paper Booklet A (16 July)

6th Grade

15 Qs

Ratio and Proportion

Ratio and Proportion

6th Grade

17 Qs

Geometry: Reflections & Translations

Geometry: Reflections & Translations

5th - 6th Grade

10 Qs

Kuiz Matematik

Kuiz Matematik

1st - 12th Grade

10 Qs

Warm Up

Warm Up

6th Grade

10 Qs

Basic Geometry and Playing with numbers

Basic Geometry and Playing with numbers

6th Grade

15 Qs

Quadratics: Difference of squares

Quadratics: Difference of squares

5th - 7th Grade

10 Qs

Ratios & Rates Review

Ratios & Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+4

Standards-aligned

Created by

Maria Martinez

Used 27+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Fernando bought 5 pencils for $1.00.  What is the unit price per pencil?

$0.20
$0.50
$0.95
$0.25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dannia can jog 2,000 feet in 4 minutes.  If she jogs at the same rate, how many feet can she jog in 8 minutes?

2,000 ft
3,000 ft
4,000 ft
6,000 ft

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

The ratio of red marbles to blue marbles in a bag is 2 to 3.  Which of the following could be the number of red and blue marbles in the bag?

4 red marbles and 5 blue marbles
4 red marbles and 6 blue marbles
6 red marbles and 8 blue marbles
6 red marbles and 4 blue marbles

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Manuel bought a package of two DVD's for $12.00.  What is the unit price per DVD?

$2.00
$10.00
$6.00
$24.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which of the following ratios is equivalent to 9/12?

3/4
4/3
2/3
4/6

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

La Michoacana sells a 4-pound basket of pears for $6.00.  What is the price per pound?

$3.00/lb
$2.00/lb
$4.00/lb
$1.50/lb

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

The ratio of dogs to cats at the pet store is 1:2.  There are 15 dogs.  How many cats are there?

30 cats
17 cats
7 cats
15 cats

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?