Unit Price Exit Ticket

Unit Price Exit Ticket

6th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Comparing Rates

Unit Rates and Comparing Rates

6th Grade

9 Qs

Rate Problems

Rate Problems

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rate and Unit Rate Quiz

Rate and Unit Rate Quiz

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade - University

9 Qs

Proportions

Proportions

6th - 7th Grade

10 Qs

02/21/17 GT group

02/21/17 GT group

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Price Exit Ticket

Unit Price Exit Ticket

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.NS.B.3

+4

Standards-aligned

Created by

Toyna Hedrick

Used 68+ times

FREE Resource

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A 5 pound bag of apples costs $8.95.  What is the unit price of a pound of apples?
$2.78
$17.9
$1.80
$1.79

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?
$3.33 per DVD
$3.03 per DVD
$2.33 per DVD
$3.23 per DVD

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If the unit price for bananas is $1.44 per pound, how much would it cost to buy 6 pounds of bananas?
$0.24
$2.40
$8.64
$7.56

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mrs. Edgar had to stop and get gas on her way to school this morning.  The unit price was $2.03 per gallon and Mrs. Edgar spent $32.48.  How many gallons of gas did Mrs. Edgar buy?
14
15
16
17

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better buy?
A 6 pack of sodas for $2.56
A 12 pack of sodas for $4.00
4 twelve packs for $12.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3