RP (H) Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
+6
Standards-aligned
Megan DiPuccio
Used 52+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
34 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate.
Jacob walks 3.5 miles in 1.25 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate.
Emily reads ⅝ page in ⅔ minute
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
For every 3 hours she works, Alexia earns $20.40.
What is her unit rate in dollars per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If it takes Cevela ½ a can of sauce to cover ¾ of a pizza, compute the unit rate in terms of cans of sauce per pizza.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears. What is the ratio of pears to ALL fruit?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Simplify the following ratio:
9 dog owners to 3 cat owners
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
30 questions
Calculator 7th Grade Math State Test Review
Quiz
•
7th Grade
35 questions
RATIO Grade 6
Quiz
•
6th Grade
35 questions
PAT Matematika Kelas 7
Quiz
•
7th Grade
29 questions
Math Revision (2) Grade 6
Quiz
•
6th Grade - University
30 questions
Rung Chuong Vang
Quiz
•
1st - 12th Grade
30 questions
สัญกรณ์นะจ่ะ
Quiz
•
6th Grade
30 questions
Operation on Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
35 questions
Pembinaan Kihajar STEM Intermediate 2022
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
