Topic 5 Grade 5

Topic 5 Grade 5

5th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Matematika Kelas 5 PTS Semester 2

Matematika Kelas 5 PTS Semester 2

5th Grade

10 Qs

Estimate Products of Decimalsع

Estimate Products of Decimalsع

5th Grade

11 Qs

EOG Math Practice

EOG Math Practice

5th Grade

12 Qs

math 5

math 5

5th Grade

10 Qs

PENYELESAIAN MASALAH MASA TAHUN 5

PENYELESAIAN MASALAH MASA TAHUN 5

5th Grade

10 Qs

matematika kls 5 bab 5

matematika kls 5 bab 5

5th Grade

10 Qs

II dalies kartojimas. 5 kl.

II dalies kartojimas. 5 kl.

5th Grade

10 Qs

First Quarter Post-Test in Mathematics 5

First Quarter Post-Test in Mathematics 5

5th Grade

12 Qs

Topic 5 Grade 5

Topic 5 Grade 5

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 7.EE.B.3

+3

Standards-aligned

Created by

yineth Garcia

Used 138+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Maria has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag? 

0.125 trail mix
12.5 pounds
1.25 pounds
12.5 trail mix

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
HINT: a dozen = 12

$2.41
$2.49
$2.40
$2.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

25.2 ÷ 4

6.4
5.13
5.4
6.3

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

David earned $36.12 for making 7 touchdowns at his football game.  How much does he make per touchdown? 

$5.17
$5.12
$5.14
$5.16

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Ms. Hernandez bought 27 books for the class.  What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?

$2.13
$0.21
$0.25
$2.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Carlos earns $20.16 working for 3 hours.  How much does he earn per hour?

$60.48
$6.82
$6.72
$6.71

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?