Topic 5 Grade 5
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
yineth Garcia
Used 138+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Maria has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
HINT: a dozen = 12
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
25.2 ÷ 4
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
David earned $36.12 for making 7 touchdowns at his football game. How much does he make per touchdown?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Ms. Hernandez bought 27 books for the class. What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Carlos earns $20.16 working for 3 hours. How much does he earn per hour?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
คณิตศาสตร์ ป.5 ep 1
Quiz
•
5th Grade
13 questions
Mencongak Kelas 5
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Math Spiral 3/15 Fox
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Matematika kelas 5 Membaca Data
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Pembiasaan MTK - Kelas 5
Quiz
•
5th Grade
11 questions
5 kl. Trupmeniniai skaičiai
Quiz
•
5th Grade
15 questions
PAS Matematika Kelas 5
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Soal kelas 5
Quiz
•
2nd Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Decimal multiplication
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Mixed Numbers
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Adding and subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding & Subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
