
Dividing Decimals
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Morgan Marshall
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2.8 ÷ 0.4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3.3 ÷ 0.3
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Rice bought 27 books for the class. What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Ava earned $59.70 selling handmade bracelets at the craft fair. She sold a total of 6 bracelets. If all the bracelets were priced the same, how much did she charge for each bracelet?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns at his football game. How much does he make per touchdown?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
25.2 ÷ 4
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Cálculo Mental Primer Grado EST 38
Quiz
•
1st - 5th Grade
10 questions
MGSE.7.G2 (Triangles)
Quiz
•
KG - University
10 questions
AKM Numerasi 5
Quiz
•
5th Grade
16 questions
O-NET คณิตศาสตร์ ป.6 ปีการศึกษา 2561
Quiz
•
1st - 10th Grade
15 questions
கணிதம்
Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
SOAL AKM KELAS 5 SDS ANANDA
Quiz
•
5th Grade
13 questions
grade 5 games
Quiz
•
5th Grade
10 questions
MULTIPLICACION
Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
12 questions
Adding and subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding & Subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Exploring Christmas Math Word Problems
Interactive video
•
1st - 5th Grade
15 questions
Add and subtract fractions unlike denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
5th Grade
