Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparació de fraccions

Comparació de fraccions

5th Grade

17 Qs

Prismas y Pirámides

Prismas y Pirámides

1st - 5th Grade

13 Qs

Penilaian Jarak, Kecepatan, Waktu

Penilaian Jarak, Kecepatan, Waktu

5th Grade

10 Qs

Class Assignment - Unit Conversions - English and Metric Systems

Class Assignment - Unit Conversions - English and Metric Systems

5th - 6th Grade

10 Qs

bab 1 : integer

bab 1 : integer

1st - 8th Grade

15 Qs

Mt Cikgu Baim - Isipadu Cecair

Mt Cikgu Baim - Isipadu Cecair

4th - 6th Grade

14 Qs

Multiplicación

Multiplicación

1st - 10th Grade

10 Qs

บวกลบจำนวนเต็ม16

บวกลบจำนวนเต็ม16

1st - 5th Grade

10 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 7.EE.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Morgan Marshall

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

2.8 ÷ 0.4

7
0.7
0.07
70

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

3.3 ÷ 0.3

.99
1.1
11
9.9

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Rice bought 27 books for the class.  What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?

$2.13
$0.21
$0.25
$2.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ava earned $59.70 selling handmade bracelets at the craft fair. She sold a total of 6 bracelets. If all the bracelets were priced the same, how much did she charge for each bracelet?

$8.98
$9.95
$53.70
$65.70

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns at his football game.  How much does he make per touchdown? 

$5.17
$5.12
$5.14
$5.16

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

25.2 ÷ 4

6.4
5.13
5.4
6.3

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?