Calculate Unit Rates

Calculate Unit Rates

6th Grade

50 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Negative Numbers

Negative Numbers

6th Grade

45 Qs

Spring Benchmark Review (Units 1-5)

Spring Benchmark Review (Units 1-5)

6th Grade

52 Qs

Practica Team White

Practica Team White

1st Grade - University

51 Qs

Multiplos y divisores

Multiplos y divisores

5th - 7th Grade

54 Qs

Number Systems Cumulative

Number Systems Cumulative

6th Grade

50 Qs

Números Enteros (Control).

Números Enteros (Control).

6th Grade

45 Qs

Evaluasi Tema_1 Subtema_1 Plus Matematika Kelas_5

Evaluasi Tema_1 Subtema_1 Plus Matematika Kelas_5

5th - 6th Grade

50 Qs

Grade 6 mixed review

Grade 6 mixed review

6th Grade

46 Qs

Calculate Unit Rates

Calculate Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.1

+7

Standards-aligned

Created by

Hamisi Esop

Used 38+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

50 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.  What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?