Calculate Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+7
Standards-aligned
Hamisi Esop
Used 38+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
50 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price PER gallon?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
45 questions
اختبار من (120 - 140) نموذج (85) ا/وليد الجنزوري0508249931
Quiz
•
1st - 12th Grade
49 questions
CC2 Ch.4 Review & Practice
Quiz
•
6th - 8th Grade
51 questions
7.1 Translating Equations
Quiz
•
6th Grade
50 questions
6TH GRADE MATH: 2018 STAAR RELEASED TESTS
Quiz
•
6th Grade
49 questions
Basic Math Fact Practice
Quiz
•
KG - 12th Grade
50 questions
SC Ready Review
Quiz
•
6th Grade
50 questions
Expressions and Equations Review
Quiz
•
6th - 7th Grade
55 questions
M-STEP 7th Grade Math Prep
Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
