Calculate Unit Rates

Calculate Unit Rates

6th Grade

50 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Topic 5 Review

Topic 5 Review

6th Grade

45 Qs

Quarantine Round 1

Quarantine Round 1

6th - 7th Grade

54 Qs

Proportional Graphs

Proportional Graphs

6th - 8th Grade

45 Qs

Chapter 5 Review: Part 1

Chapter 5 Review: Part 1

6th Grade

55 Qs

BIC Math Final 2021

BIC Math Final 2021

6th - 8th Grade

55 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

50 Qs

Unit Rate and Ratio Game

Unit Rate and Ratio Game

6th Grade

55 Qs

Math 6 - Rates & Conversions Quiz Prep

Math 6 - Rates & Conversions Quiz Prep

6th Grade

50 Qs

Calculate Unit Rates

Calculate Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.1

+7

Standards-aligned

Created by

Hamisi Esop

Used 38+ times

FREE Resource

50 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.  What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?