Multiplying And Dividing Decimals 6th Grade

Multiplying And Dividing Decimals 6th Grade

6th - 7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication and Decimals Word Problems

Multiplication and Decimals Word Problems

6th Grade

20 Qs

I Can Multiply and Divide Decimals Word Problems

I Can Multiply and Divide Decimals Word Problems

6th Grade

20 Qs

ADDITION AND SUBTRACTION OF DECIMALS

ADDITION AND SUBTRACTION OF DECIMALS

6th Grade

15 Qs

Add, Sub, Multiply and Divide Decimal Word Problems

Add, Sub, Multiply and Divide Decimal Word Problems

6th Grade

20 Qs

Multiplying Decimals and Real World Word Problems

Multiplying Decimals and Real World Word Problems

6th Grade

20 Qs

Add and Subtract Decimals

Add and Subtract Decimals

6th Grade

20 Qs

Multiply and Divide Decimals (word problems)

Multiply and Divide Decimals (word problems)

5th - 7th Grade

16 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Multiplying And Dividing Decimals 6th Grade

Multiplying And Dividing Decimals 6th Grade

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

CCSS
5.NBT.B.7, 5.NF.B.3, 6.NS.B.3

+7

Standards-aligned

Created by

Eli McRae

Used 9+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is this place value called?

0.8374

^

|

Hundreds

Hundreths

Two

Tenths

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

 A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
$2.41
$2.49
$2.40
$2.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the 1st step to multiplying decimals?

Line up your decimal point

Line up your decimal

Remove the decimal

Do it like division

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Joan has 0.35 parts of a chocolate bar. He wants to split it between 7 people. How much will each person get?

20

2.45

7.35

6.65

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Michael paid $11.48 for sliced cheese at the deli counter. The cheese cost $3.28 per pound. How much cheese did Michael buy?
2.75 pounds
$3.50
$2.75
3.5 pounds

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Mrs. Linda has 17.16 cups of brownie mix. If each brownie uses 0.33 cups of mix, how many brownies can Mrs. Linda make?
52
53
54
22

Tags

CCSS.5.NF.B.3

CCSS.5.NF.B.4

CCSS.5.NF.B.6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
0.04
0.4
4
40

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?