Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

3rd - 4th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

decimals: tenths and hundredths

decimals: tenths and hundredths

4th Grade

10 Qs

sistema de numeração decimal

sistema de numeração decimal

1st - 6th Grade

10 Qs

Examen de concurso de calculo mental 3° primaria

Examen de concurso de calculo mental 3° primaria

3rd Grade

10 Qs

Đường thẳng B1

Đường thẳng B1

1st - 5th Grade

10 Qs

E4 Math SA2 Review

E4 Math SA2 Review

4th Grade

10 Qs

propiedades

propiedades

4th Grade

10 Qs

Cálculo Mental Primer Grado EST 38

Cálculo Mental Primer Grado EST 38

1st - 5th Grade

10 Qs

MGSE.7.G2 (Triangles)

MGSE.7.G2 (Triangles)

KG - University

10 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 4th Grade

Medium

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You buy 3 apples for $0.42 each. What is the total cost of your purchase?

$126

$1.26

$12.6

$0.84

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Bananas cost $0.28 each. What is the cost of 6 bananas?

$168

$0.168

$1.68

$0.28

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Avocado costs $1.25 each. You purchase 4 avocados. What is the total cost of your purchase?

$0.50

$1.25

$2.50

$5.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pack of gum costs $0.25 each. You purchase 7 packs of gum. What is the cost of your purchase?

175

$1.75

$0.75

$0.25

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A can of soda costs $0.89. What is the price of 9 cans?

$.81

$0.81

$8.01

$9.89