
Multiplying Decimals
Quiz
•
Mathematics
•
3rd - 4th Grade
•
Medium
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You buy 3 apples for $0.42 each. What is the total cost of your purchase?
$126
$1.26
$12.6
$0.84
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Bananas cost $0.28 each. What is the cost of 6 bananas?
$168
$0.168
$1.68
$0.28
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Avocado costs $1.25 each. You purchase 4 avocados. What is the total cost of your purchase?
$0.50
$1.25
$2.50
$5.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A pack of gum costs $0.25 each. You purchase 7 packs of gum. What is the cost of your purchase?
175
$1.75
$0.75
$0.25
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A can of soda costs $0.89. What is the price of 9 cans?
$.81
$0.81
$8.01
$9.89
Similar Resources on Wayground
10 questions
Fraction MultiStep Word Problems Assignment
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Mental Math Grade 4 Week 3
Quiz
•
3rd - 5th Grade
10 questions
Mathematics Year 1
Quiz
•
2nd - 3rd Grade
10 questions
Area and Perimeter
Quiz
•
4th Grade
10 questions
SUMO Y RESTO REAGRUPANDO
Quiz
•
4th Grade
10 questions
numeri decimali
Quiz
•
3rd - 4th Grade
10 questions
SUMATIF LUAS DAN VOL. KLS 4
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Bilangan desimal
Quiz
•
4th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Area
Quiz
•
3rd Grade
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
15 questions
Thanksgiving Math
Quiz
•
3rd - 5th Grade
20 questions
Division Facts
Quiz
•
3rd Grade
30 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
multiplication and division facts
Quiz
•
3rd Grade
