Standard Unit Rate Converstion

Standard Unit Rate Converstion

4th - 6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Customary Conversions Practice

Customary Conversions Practice

4th - 5th Grade

10 Qs

Exit Measurement Conversions

Exit Measurement Conversions

6th Grade

10 Qs

Topic 13 Review

Topic 13 Review

5th Grade

12 Qs

Converting Measurements

Converting Measurements

6th Grade

13 Qs

Customary Units of Measurement and Conversion

Customary Units of Measurement and Conversion

4th Grade

10 Qs

Measurement Word Problems

Measurement Word Problems

4th - 5th Grade

13 Qs

5A Fractions as Division review

5A Fractions as Division review

5th Grade

12 Qs

Fractions as Division

Fractions as Division

4th - 6th Grade

11 Qs

Standard Unit Rate Converstion

Standard Unit Rate Converstion

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 6th Grade

Hard

CCSS
5.MD.A.1, 4.OA.A.2, 5.NBT.B.7

Standards-aligned

Used 26+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A snake slithered 5 feet and an inchworm crawled 50 inches, which critter traveled farther? How much farther?

the snake by 20 inches

the worm by 4 inches

the snake by 10 inches

the worm by 10 inches

Tags

CCSS.5.MD.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mrs. Thomas made 3 1/2 gallons of tea for the family reunion. she estimates that each of the 17 family members will drink about 3 cups of tea for the day. Did she prepare enough tea for her family? How much does she need or how much does she have remaining?

Yes, by 5 cups

No, by 5 cups

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box contains 4 coconuts, each having a mass of 8 ounces. If the postage costs $2.50 per pound, how much will it cost to mail the box?

$15.00

$5.00

$80.00

$8.00

Tags

CCSS.5.MD.A.1

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A punch recipe calls for 1 quart of ginger ale, a pint of cranberry juice and a cup of lemonade. How many 1/2 cup servings does the recipe make?

3.5

7

14

21

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Cindy needs to buy ribbon to make hair bows for 6 of her friends. Each hair bow requires 2 feet of ribbon and the ribbon costs $2.75 a yard. How much the ribbon cost to make the hair bows?

$11

$33

$26

$6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Greg bought 8 ounces of sliced turkey and 3 times as much sliced ham. How many pounds of luncheon meat did he purchase?

2 lbs

2.5 lbs

1.5 lbs

3 lbs

Tags

CCSS.4.OA.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Carl's pancake recipe calls for 3/4 of a cup of milk and 1/2 cup of oil. How many ounces of liquid will he need for the pancake recipe?

1.25 ounces

10 ounces

16 ounces

12 ounces

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mrs Wren bought a half gallon bucket of popcorn at the movies. She divided it equally between herself and her 3 children. How many cups of popcorn will each person get?

3 cups

2 cups

4 cups

1 cup