Unit Pricing Quiz

Unit Pricing Quiz

9th - 12th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

masa dan waktu tahun 5

masa dan waktu tahun 5

4th - 12th Grade

20 Qs

Math Quiz

Math Quiz

7th - 9th Grade

15 Qs

Arithmetic Progression

Arithmetic Progression

10th Grade

15 Qs

GEN. MATH SUMMATIVE TEST

GEN. MATH SUMMATIVE TEST

11th Grade

20 Qs

Enters (Easy)

Enters (Easy)

7th - 12th Grade

16 Qs

DẤU CỦA NHỊ THỨC BẬC NHẤT

DẤU CỦA NHỊ THỨC BẬC NHẤT

10th Grade

21 Qs

Paper 1 Mathematics PT3

Paper 1 Mathematics PT3

8th - 10th Grade

20 Qs

แบบทดสอบปลายภาค 1 ม.3

แบบทดสอบปลายภาค 1 ม.3

9th Grade

15 Qs

Unit Pricing Quiz

Unit Pricing Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.EE.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Sally Padula

Used 25+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Unit pricing is...

 cost per unit of measure of goods 
total cost of the item you will pay
the number of ounces or pounds in an item
the amount you will pay for an item after a discount

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The formula to find the unit price of an item is?

Cost divided by the number of units
Cost multiplied by the number of units.
The number of units divided by the number of ounces in the item. 
The number of units multiplied by the number of ounces in the item.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Unit pricing is one of the best tools a consumer can use for comparison shopping?

True 
False

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What's the Better Buy - $1.32 for 12 oz OR $1.49 for 16 oz?

$1.32
$1.49
They are equal 

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What's the Better Buy - $2.99 for 32 oz OR $0.85 for 6 oz?

$2.99
$0.85

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit price of the apple juice?

$0.032
$0.310
$0.013
$0.031

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit price of the pasta?

$0.062
$0.061
$0.618
$0.161

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?