8th Math STAAR Blitzkrieg ROUND 2

8th Math STAAR Blitzkrieg ROUND 2

8th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Inequalities with Variables on Both Sides

Inequalities with Variables on Both Sides

8th Grade

8 Qs

Writing Equations and Inequalities with variables

Writing Equations and Inequalities with variables

8th - 9th Grade

15 Qs

Equations/Inequalities Practice

Equations/Inequalities Practice

8th Grade

10 Qs

Writing Linear Equations from Word Problems

Writing Linear Equations from Word Problems

8th - 9th Grade

12 Qs

Multiple Representations of Linear Equations

Multiple Representations of Linear Equations

6th - 9th Grade

13 Qs

Setting up Inequalities with variables on both sides from word P

Setting up Inequalities with variables on both sides from word P

8th Grade

10 Qs

Solving and Writing Equations and Inequalities Vocabulary

Solving and Writing Equations and Inequalities Vocabulary

8th Grade - University

10 Qs

Linear Equations from Two Points in Context

Linear Equations from Two Points in Context

8th - 10th Grade

12 Qs

8th Math STAAR Blitzkrieg ROUND 2

8th Math STAAR Blitzkrieg ROUND 2

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

CCSS
6.EE.B.5, 6.EE.B.6, 7.EE.B.4B

+5

Standards-aligned

Created by

Jennifer Hilsinger

Used 44+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the equation:
7x - 4 = 3 + 8x
x = 7
x = -7
x = 2/7
x = 11

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Blind company A charges $25.00 to install blinds for one room and $5.00 for each additional window. Blind company B charges $30.00 to install blinds in one room and $4.00 for each additional window. Write an equation to determine how many blinds would need to be installed for the price to be equal.
25 + 5x = 30 + 4x
25 - 5x = 30 - 4x
30 - 25 = 4x + 5x
25x + 5 = 30x + 4

Tags

CCSS.6.EE.A.4

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Carol wants to join a dance studio. Studio A charges $100.00 for the entry fee and $45.00 per class, while Studio B charges $125.00 for the entry fee and $30.00 per class.  Write an equation to determine how many classes would need to be taken for the price to be equal? 
125 - 100 = 45x + 30x
100x + 45 = 125x + 30
100 + 45x = 125 + 30x
100 - 45x = 125 - 30x 

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What inequality symbol is used in:
384 + 2x < 6x?
Greater Than
Less Than
Greater Than or Equal To
Less Than or Equal To

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The Rug store installs carpet for $80 plus $9.50 per square yard of carpet. The Magic Carpet charges $120 for installation and $7.50 per square yard of carpet. Write an inequality that could be used to determine the number of square yards of carpet that need to be installed for The Rug Store to charge more than The Magic Carpet.
80+9.50x > 120+7.50x
80+9.50x < 120+7.50x
80x+9.50 > 120x+7.50
80x+9.50 < 120x+7.50

Tags

CCSS.7.EE.B.4B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Select the situation that could be modeled by: 2x + 4 = 3x
The number of students in the 2-year-old class and the 4-year-old class equals the number of students in the 3-year-old class. How many students are in each class?
Cade bought 2 books for $4 each and Clara bought 3 books. How much did Clara pay?
Dean is 4 more than twice his brother’s age. He is also 3 times his brother’s age. How old is Dean’s brother?

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Select the situation that could be modeled by: 12 + 5x = 18+3x
Derek charges a base fee of $12 to walk a dog plus $5 per hour. Darla charges a base fee of $18 plus $3 an hour to walk a dog. After how many hours would they make the same amount of money?
Andy buys 12 sodas for $5 each. Alex buys 18 sodas for $3 each. If they each spent the same amount, how much did they spend?
Brian charges $12 for a hat and $5 per shirt. Blake buys 3 hats and 18 shirts. How many hats and shirts must they sell to make the same amount of money?

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?