7th Grade Weekly Assessment April 13

7th Grade Weekly Assessment April 13

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Module 1

Module 1

7th - 8th Grade

20 Qs

Os números racionais: adição algébrica.

Os números racionais: adição algébrica.

7th Grade

15 Qs

ضرب الاعداد الصحيحة

ضرب الاعداد الصحيحة

KG - University

20 Qs

Adición y sustracción de Números Enteros

Adición y sustracción de Números Enteros

7th Grade

15 Qs

Mental Math UPSR

Mental Math UPSR

4th - 7th Grade

20 Qs

Equivalent Fractions (Reducing)

Equivalent Fractions (Reducing)

7th - 8th Grade

16 Qs

3-D Geometry

3-D Geometry

7th Grade

16 Qs

Meten: eenheden

Meten: eenheden

7th - 8th Grade

22 Qs

7th Grade Weekly Assessment April 13

7th Grade Weekly Assessment April 13

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3C, 6.RP.A.1, 7.NS.A.3

+11

Standards-aligned

Created by

John Bramley

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Brady enjoys spending money at the hardware store. He bought a wrench for $9.63, a nail gun for $28.01, and a dozen nails for $0.37 each. He gave the owner a hundred dollar bill. How much change will Brady get back?

$57.92
$19.25
$42.08
$28.03

Tags

CCSS.7.NS.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What number could be a common denominator for these two fractions?
2/3   and   3/4

3
4
7
12

Tags

CCSS.6.NS.B.4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A package of pencils costs $11.20. Each package contains 35 pencils. What is the cost of one pencil?

$0.30

$0.32

$3.00

$3.20

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

At 9 o’clock in the morning, the temperature was 29° Fahrenheit. It dropped 5° Fahrenheit each hour. What was the temperature at 4 o’clock in the afternoon?

-11

-6

4

24

Tags

CCSS.7.NS.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A constant ratio or unit rate of a proportional relationship.

Proportion
Equivalent Ratio
Unit Rate
Constant of Proportionality

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If a snail can crawl 2/3 yard in 1/5 hour, how many yards can the snail crawl in 1 hour?

2/5
3/10
3    1/3
7    1/2

Tags

CCSS.7.RP.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mr. Tucker earns $250 per week working in an appliance store. In addition, he earns 2% commission on all of his sales. Last week, he sold $2,800 worth of appliances. What was Mr. Tucker’s TOTAL income for the week?

$56

$287

$306

$280

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?