
7th Grade Weekly Assessment April 13
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+11
Standards-aligned
John Bramley
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Brady enjoys spending money at the hardware store. He bought a wrench for $9.63, a nail gun for $28.01, and a dozen nails for $0.37 each. He gave the owner a hundred dollar bill. How much change will Brady get back?
Tags
CCSS.7.NS.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What number could be a common denominator for these two fractions?
2/3 and 3/4
Tags
CCSS.6.NS.B.4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A package of pencils costs $11.20. Each package contains 35 pencils. What is the cost of one pencil?
$0.30
$0.32
$3.00
$3.20
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
At 9 o’clock in the morning, the temperature was 29° Fahrenheit. It dropped 5° Fahrenheit each hour. What was the temperature at 4 o’clock in the afternoon?
-11
-6
4
24
Tags
CCSS.7.NS.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A constant ratio or unit rate of a proportional relationship.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If a snail can crawl 2/3 yard in 1/5 hour, how many yards can the snail crawl in 1 hour?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Mr. Tucker earns $250 per week working in an appliance store. In addition, he earns 2% commission on all of his sales. Last week, he sold $2,800 worth of appliances. What was Mr. Tucker’s TOTAL income for the week?
$56
$287
$306
$280
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
0 questions
M1 Test Prep
Quiz
•
0 questions
Unit 5 B (Honors) Proportional Relationships & Percentage Rates
Quiz
•
0 questions
Proportional Relationships Quiz
Quiz
•
0 questions
Study Aide: Unit #7: Ratios, Rates & Proportional Relations
Quiz
•
0 questions
Percent Proportion Review
Quiz
•
0 questions
Comparing and Scaling Unit Test
Quiz
•
0 questions
Proportional
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
