Kate had lunch with two friends. The bill for their lunch is $29.46. They want to leave a tip of $5.25 and divide the total equally. How much should each person pay?
CDMS 6th Grade Math First 1/2

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Used 182+ times
FREE Resource
40 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$4.57
$9.82
$11.57
$17.36
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1) Across which axis do the following points reflect?
(-2, -9) (2, -9)
x - axis
y - axis
x - axis, then y - axis
y - axis, then x - axis
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
1) Which fraction in simplest form can be used to find 40% of a number?
25/40
5/8
2/5
1/4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which has the lowest unit rate?
8 ounces of maple syrup at $2.40
64 ounces of maple syrup at $16.00
24 ounces of maple syrup at $4.80
16 ounces of maple syrup at $12.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the value of: 63?
216
9
729
18
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
1) Evaluate the expression if x = 3 and y = 5
2x + 5y
15
31
25
33
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
1) 20 % of 120 is what number?
16.7
600
24
100
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
40 questions
Expressions, Expressions, Expressions!!!

Quiz
•
6th - 9th Grade
44 questions
Math 8 STAAR Review

Quiz
•
KG - University
35 questions
6.6a Test - Integer Operations

Quiz
•
6th Grade
38 questions
Math 6 Midterm Exam

Quiz
•
6th Grade
35 questions
Solving single step inequalities

Quiz
•
6th Grade
36 questions
Simplifying and Evaluating Algebraic Expressions

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Add, Subtract, Multiply, Divide Rational Numbers

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Envision Topic 1 6th Grade Math Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade