Money Quiz

Money Quiz

4th - 6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mental Math

Mental Math

4th - 5th Grade

10 Qs

Math Pr1me Place Values

Math Pr1me Place Values

4th - 6th Grade

10 Qs

Year 4 Exit Pass (Conversion of Length- Week 12 )

Year 4 Exit Pass (Conversion of Length- Week 12 )

4th Grade

10 Qs

Numbers to 10000 (D)

Numbers to 10000 (D)

3rd - 4th Grade

15 Qs

平均数

平均数

6th Grade

15 Qs

四年级数学:数位、数值及近似值

四年级数学:数位、数值及近似值

1st - 10th Grade

15 Qs

PAS Matematika Kelas 5 KD 3.4

PAS Matematika Kelas 5 KD 3.4

5th - 6th Grade

10 Qs

Grade 5F Mathematics Quiz

Grade 5F Mathematics Quiz

5th Grade

15 Qs

Money Quiz

Money Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 6th Grade

Medium

Created by

LISA-ANN LANGLEY

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Iggy had $4.99 and Morton Jr. had $5.01. How much did they have altogether?

$10.99

$6.06

$1.11

$10.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jake Paul made $12.74 every day for a week. How much money will he have in one week?

$89.88

$98.89

$8.98

$89.18

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Austin had $100.00. He spent $68.25 on an XBox gift card. How much money does he have left?

$13.74

$31.74

$12.75

$31.75

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Cookies cost $5 each. Cakes cost $10 each. How much would it be for 2 cookies and 4 cakes?

$50.00

$45.00

$40.00

$35.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 4 fish shops. If each shop earns $51 dollars a week, how much money will they have by the end of the week?

$404.00

$204.00

$304.00

$101.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Blake has $36.52. Reuben has $24.48. How much money do we have altogether?

$60.00

$61.00

$59.99

$59.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

How much money is shown?

$32.50

$23.55

$32.45

$32.55

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?