Rates

Rates

5th - 7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate with Complex Fractions Work

Unit Rate with Complex Fractions Work

7th Grade

9 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

12 Qs

Summer Quiz 4 Rates and Unit Rates

Summer Quiz 4 Rates and Unit Rates

7th Grade

14 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

6th Grade

12 Qs

Unit Rate & Unit Price

Unit Rate & Unit Price

6th Grade

12 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Review:  Slope & Rate of Change

Review: Slope & Rate of Change

7th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates

Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 4.NBT.B.6

+3

Standards-aligned

Created by

Jon Reynard

Used 210+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Garrett solves 10 math problems in 2 minutes. At this rate, how long will it take him to solve 15 math problems?

3 minutes

12 minutes

7 minutes

4 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

It costs $44.55 for 15 gallons of gas. What is the cost per gallon?

$2.81

$2.97

$3.22

$3.01

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Abel runs 46.8 yards in 15.6 seconds. How many yards does Abel run per second?

3.4 yards per second

31.2 yards per second

4.3 yards per second

3 yards per second

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Steph Curry made 4 three-pointers during a game in which he played 36 minutes. In theory, how long does it take him to make 1 three-pointer if this rate is accurate?

0.1111 minutes

15 minutes

9 minutes

32 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 104 students in 4 classes. How many students are there per class?

25

23

24

26

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

It costs $36.72 to buy 4 movie tickets. What is the cost per ticket?

$9.18

$9.11

$11.25

$10.19

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A car travels 336 miles in 8 hours. How many miles does the car travel per hour?

36 miles per hour

42 miles per hour

49 miles per hour

45 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?