Rates

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 7th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Jon Reynard
Used 210+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Garrett solves 10 math problems in 2 minutes. At this rate, how long will it take him to solve 15 math problems?
3 minutes
12 minutes
7 minutes
4 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
It costs $44.55 for 15 gallons of gas. What is the cost per gallon?
$2.81
$2.97
$3.22
$3.01
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Abel runs 46.8 yards in 15.6 seconds. How many yards does Abel run per second?
3.4 yards per second
31.2 yards per second
4.3 yards per second
3 yards per second
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Steph Curry made 4 three-pointers during a game in which he played 36 minutes. In theory, how long does it take him to make 1 three-pointer if this rate is accurate?
0.1111 minutes
15 minutes
9 minutes
32 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are 104 students in 4 classes. How many students are there per class?
25
23
24
26
Tags
CCSS.4.NBT.B.6
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
It costs $36.72 to buy 4 movie tickets. What is the cost per ticket?
$9.18
$9.11
$11.25
$10.19
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A car travels 336 miles in 8 hours. How many miles does the car travel per hour?
36 miles per hour
42 miles per hour
49 miles per hour
45 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate Word Problems Proportions Assignment 11/6

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Solving Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates Quiz

Quiz
•
5th - 6th Grade
11 questions
Dividing Decimal Numbers by Whole Numbers

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade