SOL Prep #1

SOL Prep #1

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Converting Measurements: Diagrams & Estimation Fun

Converting Measurements: Diagrams & Estimation Fun

4th Grade - University

10 Qs

Candy Quiz

Candy Quiz

4th - 12th Grade

10 Qs

Volume Division and Unit Conversion Fun for 4th Graders

Volume Division and Unit Conversion Fun for 4th Graders

4th Grade - University

10 Qs

Measurement Word Problems

Measurement Word Problems

4th - 5th Grade

13 Qs

Liquid Volume Customary

Liquid Volume Customary

4th Grade - University

11 Qs

Multiplying & Dividing Decimals

Multiplying & Dividing Decimals

4th - 6th Grade

11 Qs

Solving Word Problems Involving Units and The Four Basic Operations

Solving Word Problems Involving Units and The Four Basic Operations

4th Grade - University

14 Qs

Fractions as Division

Fractions as Division

4th - 6th Grade

11 Qs

SOL Prep #1

SOL Prep #1

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Mrs. Watson

Used 21+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the sum of 3/5 and 1/10?

1/5

2/5

1/2

7/10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Wilma drinks 1.09 liters of juice. Richard drinks 0.987 liters of juice. How much more juice does Wilma drink than Richard?

0.103 liter

0.878 liter

1.917 liters

2.077 liters

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the least common multiple of 8 and 12?

16

24

48

96

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the product of 84 and 76?

6,164

6,274

6,384

6,494

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Kristin poured 6 ounces of lemonade into each of 19 glasses. Exactly how many ounces of lemonade did Kristen pour into all of these glasses?

13 ounces

114 ounces

3.16 ounces

118 ounces

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At a store, a flowerpot costs $28 each. Which is closest to the total cost of 72 of these flowerpots?

$100

$210

$1,400

$2,100

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school choir sold 825 tickets for a concert. Each ticket cost $9. What was the total cost of all the tickets sold?

$7,425

$7,385

$7,285

$7,225

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?