Use Signal Words to Solve Problems

Use Signal Words to Solve Problems

3rd - 4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiply with hundreds and tens

Multiply with hundreds and tens

3rd - 5th Grade

10 Qs

Module 1: Lesson 2 Problem Set C

Module 1: Lesson 2 Problem Set C

3rd Grade

10 Qs

Find Area Using Square Units

Find Area Using Square Units

3rd Grade

15 Qs

Multiplication Word Problems

Multiplication Word Problems

3rd Grade

10 Qs

10.9 Same Perimeter, Different Area

10.9 Same Perimeter, Different Area

3rd Grade

10 Qs

Engage NY: Mod 1 Mid-Module Assessment

Engage NY: Mod 1 Mid-Module Assessment

2nd - 8th Grade

11 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade

10 Qs

Mafs.3.oa.1.1 - oa.2.5

Mafs.3.oa.1.1 - oa.2.5

3rd Grade

15 Qs

Use Signal Words to Solve Problems

Use Signal Words to Solve Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 4th Grade

Hard

Created by

Maria Hawthorne

Used 32+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Kayla's team won 4 prizes. Susana's team won 6 prizes. How many prizes did both girls win in all?

2 prizes

10 prizes

24 prizes

Susana

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the perimeter of a rectangle with a length of 2 units and a width of 7 units.

18 units

9 units

14 units

81 units

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the area of a rectangle with a length of 4 units and a width of 9 units.

26 units2

13 units2

36 units2

1,296 units2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Carlina and Jaime had 18 pieces of candy to share equally with 6 friends. How many pieces of candy does each friend get?

12 pieces of candy

24 pieces of candy

108 pieces of candy

3 pieces of candy

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

What is the sum of eight and twelve?

twenty

negative four

four

ninety six

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

What is 32 decreased by 2?

30

34

16

64

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Ramesh is buying notebooks that cost $1.25 each. How much will he pay for 3 notebooks?

$4.25

$3.25

$3.75

4.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?