7TH GRADE: FAMILY BUDGET

7TH GRADE: FAMILY BUDGET

7th Grade

60 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

8th Review

8th Review

6th - 8th Grade

62 Qs

7th grade mid year review

7th grade mid year review

7th Grade

61 Qs

IAG1 Semester 1 Review

IAG1 Semester 1 Review

6th - 8th Grade

60 Qs

Quiz 4-3 Review

Quiz 4-3 Review

7th Grade

55 Qs

Skills Review

Skills Review

6th - 9th Grade

55 Qs

Math Review

Math Review

7th Grade - University

64 Qs

DPA Integer Operations

DPA Integer Operations

7th Grade

55 Qs

Alg A 22, 01, 06, 09 Mixed Practice

Alg A 22, 01, 06, 09 Mixed Practice

7th Grade

59 Qs

7TH GRADE: FAMILY BUDGET

7TH GRADE: FAMILY BUDGET

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
RF.3.3B, 6.RP.A.3C, 7.EE.B.3

+50

Standards-aligned

Created by

NOEL CALMA

Used 38+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

60 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A
B
C
D

Tags

CCSS.6.EE.A.2A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A
B
C
D

Tags

CCSS.6.EE.B.6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which statement is false?

7 x -1 = -7
7×0=0
7 + (-7)= 0
-7/1 = -1

Tags

CCSS.7.NS.A.2A

CCSS.7.NS.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which best represents the number sentence shown?
     g - 6 = 9

Six plus a number equals nine
a number minus six equals nine
a number less than 6 equals nine
Six minus a number equal nine

Tags

CCSS.1.OA.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

2) Which phrase best represents

Eight more than the quotient of a number, d, and three is twelve.

Eight more than the difference of a number, d, and three is twelve.

The quotient of eight more than a number, d, and three is twelve.

The difference of eight more than a number, d, and three is twelve.

Tags

CCSS.7.EE.A.1

CCSS.7.EE.A.2

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.EE.B.4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mr. Jones had $80 to purchase school supplies for hiss class. He bought 32 glue sticks and 32 boxes of crayons. Each glue stick cost $1.40, and each box of crayons cost $0.59. How much money did Mr. Jones have left after these purchases?

$16.32

$18.88

$63.68

$35.20

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

$22.50
$127.50
$15.00
$135.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?