Proportional Relationship 7RP2
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+2
Standards-aligned
Cindi Carreon
Used 308+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which statement best describes the relationship of x and y in the table?
Proportional
Not Proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the constant of proportionality?
$3
$4
$2
$9
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the unit rate in this proportional relationship?
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? Create the table using the information given.
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the given table a proportional relationship? If so, what is the constant?
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A proportional relationship can be written as an equation in the form ____ = _____ _____
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The constant of proportionality can be found by finding the __________ _____________.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Math Test 7th
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit 7 Multiplication and Division Review
Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Sports Math
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Class VII
Quiz
•
7th Grade
13 questions
Paint Cards - Ratios Task
Quiz
•
6th - 9th Grade
12 questions
F1 - Discount
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Quiz 1 (sets)
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing by Powers of Ten
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
