Proportional Relationship 7RP2

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Cindi Carreon
Used 304+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which statement best describes the relationship of x and y in the table?
Proportional
Not Proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the constant of proportionality?
$3
$4
$2
$9
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? Create the table using the information given.
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit 2 Quiz 3 - Proportional Relationships and Graphs

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Unit 2 Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
9 questions
Unit 2 Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
7th Grade Math Review: Proportionality

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationship/Tables

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportional Tables

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Proportional Relationships in Tables

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade