
Interpreting Expressions KDO
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Kysha Owens
Used 9+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
6 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
a = the number of apples I bought
b = the number of bananas I bought
x = the cost of an apple in dollars
y = the cost of banana in dollars
What does the expression y=2x mean?
Bananas cost twice as much as apples.
Apples cost half as much as bananas.
I bought 2 bananas.
Bananas cost half as much as apples.
Tags
CCSS.HSF.LE.B.5
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
a = the number of apples I bought
b = the number of bananas I bought
x = the cost of an apple in dollars
y = the cost of banana in dollars
What does the expression x=(1/2)y
Bananas cost twice as much as apples.
Apples cost half as much as bananas.
I bought 2 bananas.
Bananas cost half as much as apples.
Tags
CCSS.HSF.LE.B.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
a = the number of apples I bought
b = the number of bananas I bought
x = the cost of an apple in dollars
y = the cost of banana in dollars
What does the expression y=(1/2)x?
Bananas cost twice as much as apples.
Apples cost half as much as bananas.
I bought 2 bananas.
Bananas cost half as much as apples.
Tags
CCSS.6.EE.C.9
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
a = the number of apples I bought
b = the number of bananas I bought
x = the cost of an apple in dollars
y = the cost of banana in dollars
What does the expression ax+by=5?
The apples I bought cost $5.
Altogether I bought 5 apples and bananas.
I paid $5 for all the apples and bananas I bought.
There are 5 times as many apples as bananas.
Tags
CCSS.HSA-SSE.A.1A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
a = the number of apples I bought
b = the number of bananas I bought
x = the cost of an apple in dollars
y = the cost of banana in dollars
What does the expression ax=5?
The apples I bought cost $5.
Altogether I bought 5 apples and bananas.
I paid $5 for all the apples and bananas I bought.
There are 5 times as many apples as bananas.
Tags
CCSS.HSA-SSE.A.1A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
a = the number of apples I bought
b = the number of bananas I bought
x = the cost of an apple in dollars
y = the cost of banana in dollars
What does the expression b+a=5?
The apples I bought cost $5.
Altogether I bought 5 apples and bananas.
I paid $5 for all the apples and bananas I bought.
There are 5 times as many apples as bananas.
Tags
CCSS.HSA-SSE.A.1A
Similar Resources on Wayground
10 questions
Deductive Reasoning Homework
Quiz
•
9th - 10th Grade
10 questions
AVALIAÇÃO 7 ANO
Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
USATP#9
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Giải bài toán bằng cách lập phương trình - Toán 8
Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
FUNÇÃO QUADRÁTICA (INÍCIO)
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Grade 7 Equations & Inequalities
Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Números Complejos I
Quiz
•
7th Grade - Professio...
10 questions
Decimals 1º ESO (problemes)
Quiz
•
KG - University
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
5 questions
Triangle Congruence Theorems
Interactive video
•
9th - 12th Grade
20 questions
Triangle Congruence Theorems
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Graphing Systems of Equations
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Function or Not a Function
Quiz
•
8th - 9th Grade
14 questions
Model and Solve Linear Equations
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Test Your Christmas Trivia Skills
Interactive video
•
6th - 10th Grade
17 questions
Identify Linear and Nonlinear Functions
Quiz
•
8th - 12th Grade
