Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, and Conversions

Ratios, Rates, and Conversions

7th - 9th Grade

16 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

6th - 7th Grade

17 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

15 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

7th Grade

15 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Created by

Jessica Ringler

Used 846+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which of the following is an example of a unit rate?

16 miles/6 days

15 words/30 seconds

$3.18/1 slice of pizza

$15.82/two movie tickets

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?

$1.18 per pound

$1.32 per pound

$10.62 per pound

$10.16 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If a dog can eat 1/3 of a bag of food in 1/2 week, how many bags of food can the dog eat in 1 week?
1/6
2/3
3/2
5/6

Tags

CCSS.7.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?
2  ac./hr.
1/2  ac./hr.
9/24  ac./hr.

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit rate.
Hannah reads  5/ 8 page in 2/3 minute
15/16 pages per minute
10/24 pages per minute
5/8 pages per minute
16/15 pages per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?