Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Championship | Ratios!

Championship | Ratios!

7th Grade

11 Qs

Pre Test - Integers

Pre Test - Integers

7th Grade

15 Qs

Post Spring Break Refresher

Post Spring Break Refresher

7th - 8th Grade

20 Qs

Proporciones: repaso

Proporciones: repaso

6th - 8th Grade

20 Qs

Percent Test Review

Percent Test Review

7th Grade

16 Qs

Unit 1 Test Review!

Unit 1 Test Review!

7th - 9th Grade

15 Qs

M.1 Word Problems

M.1 Word Problems

7th Grade

20 Qs

Variables, Expression and PEMDAS

Variables, Expression and PEMDAS

7th Grade

20 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3D, 6.RP.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

Christina Wahl

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.

$0.25
$20.61
$1.00
$2.29

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

$244.65
$1.00
$6.99
$0.20

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?