writing two step equations

Quiz
•
Mathematics
•
7th - 9th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Used 1K+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.EE.C.9
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.EE.C.9
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
April had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Four more than six times a number is 18.
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Writing Equations

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Writing and Solving Equations

Quiz
•
7th - 9th Grade
19 questions
Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
11 questions
Match Equation to Scenario

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Forming Equations

Quiz
•
6th - 9th Grade
13 questions
Writing Systems of Equations

Quiz
•
8th - 9th Grade
19 questions
Writing 2 step equations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Two-Step Equations & Inequalities Test Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade