D=rt, Unit Rate, Constant of Proportionality
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
+6
Standards-aligned
Bethany Howell
Used 55+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
DROPDOWN QUESTION
15 mins • 5 pts
What is the Constant of Proportionality?
(a)Tags
7.4B
7.4C
7.4A
2.
DRAG AND DROP QUESTION
15 mins • 5 pts
What is the constant of proportionality? (a)
Tags
7.4B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
Which statement below accurately represents the graph?
is the unit rate
Tags
7.4B
4.
DRAG AND DROP QUESTION
15 mins • 5 pts
Is the given table a proportional relationship? If so, what is the constant of proportionality? (a)
Tags
7.4B
7.4C
5.
DROPDOWN QUESTION
15 mins • 5 pts
Sargento cheese slices are $2.48 for 10 slices, and Velveeta Cheese slices are $3.18 for 12 slices
What is the unit price for Sargento?
(a) What is the unit price of Velveeta? (b) Which is the better deal? (c)
Tags
7.4B
6.
DROPDOWN QUESTION
15 mins • 5 pts
Doritos $4.39 for 11 oz. or Cheetos $2.24 for 9 oz. What is the unit price for Doritos? (a) What is the unit price for Cheetos? (b) Which is the better deal?
(c)
Tags
7.4B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 5 pts
Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) CHILD ticket cost?
Tags
7.4B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
PROPORTIONS REVIEW
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Test 4.3: Transformations
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Area Recap - Inc. Circles!
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
KCS Number Quiz 5
Quiz
•
KG - Professional Dev...
18 questions
MATHEMATICS FORM 2- PART 2
Quiz
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Math - Test Review (Algebra)
Quiz
•
7th Grade
21 questions
Cubic volume
Quiz
•
7th - 12th Grade
15 questions
KUASA TIGA DAN PUNCA KUASA TIGA
Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
