2.1 Interpret the algebraic expression in context

2.1 Interpret the algebraic expression in context

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math for College Success Module 1 Part 1 Quiz

Math for College Success Module 1 Part 1 Quiz

9th - 12th Grade

15 Qs

Translating Algebraic Expressions

Translating Algebraic Expressions

9th Grade

10 Qs

Combining Like Terms with Distributive Property

Combining Like Terms with Distributive Property

8th - 11th Grade

10 Qs

Expressing Operations in Algebraic Form

Expressing Operations in Algebraic Form

6th Grade - University

13 Qs

MP1 - 9 Weeks Algebra 2 Make UP

MP1 - 9 Weeks Algebra 2 Make UP

9th Grade

10 Qs

Area and Perimeter Expressions

Area and Perimeter Expressions

7th - 10th Grade

8 Qs

algebraic expressions

algebraic expressions

7th - 9th Grade

10 Qs

Parts of an Expression

Parts of an Expression

6th - 9th Grade

10 Qs

2.1 Interpret the algebraic expression in context

2.1 Interpret the algebraic expression in context

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Imeh Edu

Used 23+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

George is buying watermelons and pineapples to make fruit salad. He buys w watermelons at $4.49 each and p pineapples at $5 each. What does the expression 4.49w + 5p represent?

The expression represents the total cost of w watermelons and p pineapples.

The expression represents the total Amount of w watermelons and p pineapples.

The expression represents the total Weight of w watermelons and p pineapples.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The number of bees that visit a plant is 500 times the number of years the plant is alive, where t represents the number of years the plant is alive. What does the expression 500t represent?

The expression represents the total number of bees that die each day.

The expression represents the total number of bees that will visit the plant in its lifetime.

The expression represents the total number of days the plant will be alive

The expression represents the number of plants in the garden that bees are attracted to.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lorenzo buys 3 shirts at s dollars each and 2 pairs of pants at p dollars a pair. What does the expression 3s + 2p represent?

The expression represents the total amount of shirts and pairs of pants he buys.

The expression represents the number of shirts and pants he wears each month.

The expression represents the total cost of 3 shirts and 2 pairs of pants.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels at a speed of 25 mi/h for t hours, then travels 45 mi/h for m hours, what does the expression 25t + 45m represent?

The expression represents the total distance traveled by the car.

The expression represents the total amount of gas in gallons used by the car.

The expression represents the total cost of gas required by the car.

The expression represents the total amount of time traveled by the car.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The price of a sandwich is $1.50 more than the price of a smoothie, which is d dollars. What does the expression d + 1.5 represent?

The expression represents the size of a sandwich.

The expression represents the price of a sandwich.

The expression represents the weight of a smoothie.

The expression represents the price of a smoothie.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bicyclist travels 1 mile in 5 minutes. If m represents minutes, what does the expression : m÷5 represent?

The expression represents the time the bicyclist spent traveling in 5 minutes.

The expression represents the speed the bike travels in 5 minutes.

The expression represents the number of miles the bicyclist travels in m minutes.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Yolanda is buying supplies for school. She buys n packages of pencils at $1.40 per package and m pads of paper at $1.20 each. What does each term in the expression 1.4n + 1.2m represent? What does the term 1.4n represent?

The term 1.4n represents the cost of n packages of paper at $1.40 per package.

The term 1.4n represents the cost of n packages of pencils at $1.40 per package.

The term 1.4n represents the amount of pencils that Yolanda can buy with $1.40.

The term 1.4n represents the amount of paper Yolanda can buy with $1.40.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics