Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Dividing decimals

Dividing decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Divide Decimals

Divide Decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

12/8

12/8

Dividing Decimals by Whole Numbers

Dividing Decimals by Whole Numbers

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 7.EE.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

juana leon

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

Calculate
1.08÷4

2.7
0.27
2.07
.20

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

3.8 x 4

1.52
7.8
7.08
15.2

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

On Saturday,12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?

7.95
6.95
9.93
8.73

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

One pound of strawberries cost $4.26. Anna buys 5 pounds of strawberries. How much will the strawberries cost?

$2,130
$21.30
$21.03
None of the above

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

13.5 ÷ 5

2.7

4527

.27

4.7

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

 A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

$2.41
$2.49
$2.40
$2.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?