7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A
Quiz
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+10
Standards-aligned
Kirstin Days
Used 573+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Solve the proportion.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A 6-ounce package of fruit snacks contains 45 pieces. How many pieces would you expect in a 10-ounce package?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In the equation y = 14x, what is the constant of proportionality?
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Write the equation for the table given
Tags
CCSS.6.EE.C.9
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
18 questions
TOFAS: Operations on Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Penilaian Tengah Semester (PTS) Ganjil 2024/2025
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Números Enteros
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Ulangkaji Nombor Perdana
Quiz
•
1st - 12th Grade
20 questions
การแยกตัวประกอบพหุนาม 1
Quiz
•
8th - 9th Grade
16 questions
Enters (Easy)
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Математикалық сауаттылық
Quiz
•
1st Grade - Professio...
20 questions
Penilaian Tengah Semester (PTS) Genap 2023/2024
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
