Dimensional Analysis
Quiz
•
Chemistry
•
9th - 12th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+7
Standards-aligned
James Eveland
Used 679+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
22 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Gas costs $3.05 a gallon, and your car travels at 27 miles for each gallon of gas. How far can you travel in your car with $95 in your pocket?
Tags
CCSS.6.EE.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Complete the statement:
5.0 cm/min = ______ m/day
(100 cm = 1 m)
72
840
7.2
5,040,000
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A bicycle has a speed of 6.00 m/s. What is its speed in km/h?
21.6 km/h
16.67 km/h
2.16 km/h
1.67 km/h
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many gallons are in a pool that holds 758,000 Liters?
(1 gallon = 3.79 Liters)
2.00 x 105 gallons
200,000. gallons
200,000 gallons
2 gallons
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The time that it takes to fill a tank depends upon the rate at which the water is flowing. It takes 40 minutes to fill the tank at the rate of 3 gallons per minute. How many minutes will it take to fill the tank at the rate of 4 gallons per minute?
12∕40
30
50
53 1⁄3
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound? Ignore significant figures
$12.80
$21.20
$38.40
$45.20
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?
Blueberries are $0.23 per pound more expensive at the farmer’s market.
Blueberries are $0.50 per pound less expensive at the farmer’s market.
Blueberries are $0.80 per pound less expensive at the farmer’s market.
Blueberries are $1.40 per pound more expensive at the farmer’s market.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Molar Mass and Gram/Moles Conversions
Quiz
•
10th - 12th Grade
18 questions
ANĐEHIT – AXIT CACBOXYLIC
Quiz
•
1st Grade - University
25 questions
Rates/Rate law/Mechanisms
Quiz
•
11th - 12th Grade
20 questions
SOAL TO 2
Quiz
•
12th Grade
21 questions
Titrasi Asam Basa
Quiz
•
11th Grade
20 questions
Unit 11 Thermochemistry Test REVIEW
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Ulangan Reaksi Redoks
Quiz
•
10th Grade
17 questions
Unit 2 Exam Review
Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Chemistry
88 questions
Test Review
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Unit 3, Quiz #6 Practice - Types of Covalent
Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
Unit 2 Part 1 Rumble
Quiz
•
10th Grade
20 questions
Molar Mass
Quiz
•
9th - 12th Grade
17 questions
Protein Synthesis (Protein Synthesis)
Interactive video
•
9th Grade
20 questions
Electron Configuration
Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Balancing Chemical Equations
Quiz
•
10th - 12th Grade
