Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

9th - 12th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Winter Final-23

Winter Final-23

10th Grade

17 Qs

Honors Conversion Factors Competition Chem 1-4

Honors Conversion Factors Competition Chem 1-4

11th - 12th Grade

20 Qs

Chapter 1 Problems

Chapter 1 Problems

10th Grade - University

24 Qs

Chapter 1.4 and 1.5 CC lesson check

Chapter 1.4 and 1.5 CC lesson check

11th - 12th Grade

17 Qs

Motion and Speed Review

Motion and Speed Review

9th Grade

20 Qs

P1 Introduction to chemistry/ Measurements and Calculations

P1 Introduction to chemistry/ Measurements and Calculations

11th Grade

23 Qs

Elements, Compounds and Mixtures

Elements, Compounds and Mixtures

7th - 9th Grade

20 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

10th Grade

20 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

Assessment

Quiz

Chemistry

9th - 12th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3D, 6.EE.B.7, 6.RP.A.3B

+6

Standards-aligned

Created by

James Eveland

Used 675+ times

FREE Resource

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Gas costs $3.05 a gallon, and your car travels at 27 miles for each gallon of gas. How far can you travel in your car with $95 in your pocket?
11 miles
840 miles
7800 miles
870 miles

Tags

CCSS.6.EE.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Complete the statement:

5.0 cm/min = ______ m/day

(100 cm = 1 m)

72

840

7.2

5,040,000

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A bicycle has a speed of 6.00 m/s. What is its speed in km/h?

21.6 km/h

16.67 km/h

2.16 km/h

1.67 km/h

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How many gallons are in a pool that holds 758,000 Liters?

(1 gallon = 3.79 Liters)

2.00 x 105 gallons

200,000. gallons

200,000 gallons

2 gallons

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The time that it takes to fill a tank depends upon the rate at which the water is flowing. It takes 40 minutes to fill the tank at the rate of 3 gallons per minute. How many minutes will it take to fill the tank at the rate of 4 gallons per minute?

12∕40

30

50

53 1⁄3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound? Ignore significant figures

$12.80

$21.20

$38.40

$45.20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?

Blueberries are $0.23 per pound more expensive at the farmer’s market.

Blueberries are $0.50 per pound less expensive at the farmer’s market.

Blueberries are $0.80 per pound less expensive at the farmer’s market.

Blueberries are $1.40 per pound more expensive at the farmer’s market.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?