unit rate

unit rate

Assessment

Assessment

Created by

Willard Foley

Mathematics

7th Grade

4 plays

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.EE.B.5

+7

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Simplify the ratio of
20 to 25

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE

20 sec • 1 pt

Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

8.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Which of the following is a UNIT RATE?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

9.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

10.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Media Image

Solve for A in the table.

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?