Rates Practice
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+5
Standards-aligned
Lori Berth
Used 28+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?
Tags
CCSS.3.OA.D.8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alicia drove at a constant speed and traveled 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A rate is a ratio that compares 2 different_______________________________.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
17 questions
potenze1
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Introduction to Online Learning
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportion Word Problems
Quiz
•
6th Grade
10 questions
CONSTRUCTING PIE GRAPH AND INTERPETE IT
Quiz
•
6th Grade
14 questions
Calculs sur les longueurs-milieu d'un segment
Quiz
•
6th Grade
12 questions
M1 Mid Module Test Review
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Divide fraction by fraction
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions and Decimals
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
6th Grade
