Rates, Unit Rates and Better Buy!

Rates, Unit Rates and Better Buy!

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Add and Subtract Fractions

Add and Subtract Fractions

6th - 7th Grade

15 Qs

Chapter 1 Review

Chapter 1 Review

6th Grade

15 Qs

Ratios

Ratios

5th - 8th Grade

15 Qs

Equations & Ratios Review

Equations & Ratios Review

6th Grade

20 Qs

Ratio

Ratio

6th Grade

11 Qs

Rate, base, and Percentage

Rate, base, and Percentage

6th Grade

16 Qs

Unit Rates Quiz

Unit Rates Quiz

6th Grade

17 Qs

Rates, Unit Rates and Better Buy!

Rates, Unit Rates and Better Buy!

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 5.NBT.B.6, 3.OA.A.2

+5

Standards-aligned

Created by

Lori Williams

Used 15+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is a UNIT RATE?

10 miles / 2 hours
$6 for each hour
1 box / $3
15 pounds every 5 servings

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

475 cars per day
19 cars per day
.05 cars per day
15 cars per day

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?

637 cars per week
13
.08 portraits per week
13 portraits per week

Tags

CCSS.3.OA.D.8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 88 students for 4 classes.
How many students per class?

22 students per class
22 classes per student
25 students per class
25 classes per student

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Wendy spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is the unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 6 miles in 2 hours.  What is the unit rate?

3 miles/ 1 hour
6miles/1hour
1mile/3 hours
3 hours/1 mile

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate:
18 bowlers in 3 lanes

54 bowlers per lane
18 bowlers per lane
1/6 bowlers per lane
6 bowlers per lane

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?