
Rates, Unit Rates and Better Buy!
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+5
Standards-aligned
Lori Williams
Used 15+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is a UNIT RATE?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?
Tags
CCSS.3.OA.D.8
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
There are 88 students for 4 classes.
How many students per class?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Wendy spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 6 miles in 2 hours. What is the unit rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate:
18 bowlers in 3 lanes
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ratios, Rates, and Proportions
Quiz
•
6th Grade
17 questions
Unit Rates Quiz
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Mathematic Revision
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Term 3 Practice Test 2 Paper 1 MCQ (T3W8)
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Convert Measurements
Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
Solving and Writing One Equation and Inequality
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios Rates and Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Mastering Ratios and Proportions
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
