Complex Fractions

Complex Fractions

7th Grade

35 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

cycle 1 Review

cycle 1 Review

7th Grade - University

35 Qs

Ratio

Ratio

6th - 7th Grade

35 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

35 Qs

Unit 1-3 Review- Scale Drawings, Circles & Proportions

Unit 1-3 Review- Scale Drawings, Circles & Proportions

7th Grade

30 Qs

Comparing and Scaling

Comparing and Scaling

7th Grade

40 Qs

Constant Rate of Change Fun - Advanced

Constant Rate of Change Fun - Advanced

7th - 8th Grade

30 Qs

Rate of Change

Rate of Change

7th - 12th Grade

36 Qs

7th Grade Review

7th Grade Review

7th Grade

34 Qs

Complex Fractions

Complex Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.EE.B.4A

+8

Standards-aligned

Created by

KELLY KRUSZYNSKY

Used 94+ times

FREE Resource

35 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Solve the following
1 1/2
2
3/8
2 1/2

Tags

CCSS.6.NS.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If a snail can move 3/10 of a meter every 1/12 hour, what is the speed of the snail, in meters per hour?
1/40
5/18
1 1/2
3 3/5

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If a dog can eat 1/3 of a bag of food in 1/2 week, how many bags of food can the dog eat in 1 week?
1/6
2/3
3/2
5/6

Tags

CCSS.7.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4/9  ÷  1/2
8/9
5/11
6/10
4/18

Tags

CCSS.6.NS.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Joe can run 3 2/5 miles in 7/8 of an hour. What is his speed in miles per hour?
3  9/13 mph
119/40 mph
3  31/35 mph
35/136 mph 

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is a complex fraction?
A really hard fraction to figure out 
A fraction with a fraction in the numerator, denominator, or both 
A fraction multiplied by a decimal
A fraction with an exponent 

Tags

CCSS.7.RP.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Oreos
Chips Ahoy
They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?