Quick Ratio and Unit Rate Quizizz

Quick Ratio and Unit Rate Quizizz

6th - 7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Números decimales

Números decimales

5th - 6th Grade

10 Qs

Quiz 1.1

Quiz 1.1

7th Grade

10 Qs

ratio and proportion revision

ratio and proportion revision

6th Grade

15 Qs

Competition math grade 7

Competition math grade 7

7th Grade

10 Qs

PERIMETER AND AREA OF 2D SHAPES

PERIMETER AND AREA OF 2D SHAPES

5th - 6th Grade

10 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th Grade

20 Qs

JOSE RIZAL REVIEW

JOSE RIZAL REVIEW

6th Grade

10 Qs

Intro to Integers

Intro to Integers

6th - 7th Grade

20 Qs

Quick Ratio and Unit Rate Quizizz

Quick Ratio and Unit Rate Quizizz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3B

+3

Standards-aligned

Created by

Jennifer Holden

Used 51+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A comparison of two quantities (amounts)

Ratio
Proportion
Rate
Multiplicative Relationship 

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is written incorrectly?

X : Y
X and Y
X/Y
X to Y

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Which ratio is equivalent to 3:4

12:14
6:8
4:3
20:15

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you have 3 pennies, 4 nickels, and 5 dimes which represents the following ratio: nickels to total number of coins?

4:5
3:12
4:12
5:12

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The ratio of 6th graders to 7th graders at a basketball game is 4:1.  If there are eight 7th graders, how many 6th graders are there?

28
16
8
32

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 21 boys and 6 girls in Mr. Keys' homeroom.  What is the ratio of girls to boys?  

6:21
21:6
2:7
7:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?