Unit Rate Word Problems Proportions Assignment 11/6

Unit Rate Word Problems Proportions Assignment 11/6

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 3 Review

Unit 3 Review

7th Grade

19 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade

15 Qs

Writing and Solving Proportions

Writing and Solving Proportions

7th Grade

15 Qs

Proportions Review

Proportions Review

5th - 7th Grade

17 Qs

Proportions Word Problems

Proportions Word Problems

7th Grade

10 Qs

Ratio and Proportions Review

Ratio and Proportions Review

7th Grade - University

14 Qs

Angles

Angles

7th Grade

19 Qs

Proportions Practice

Proportions Practice

5th - 7th Grade

12 Qs

Unit Rate Word Problems Proportions Assignment 11/6

Unit Rate Word Problems Proportions Assignment 11/6

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
5.MD.A.1, 5.NF.B.4, 5.NF.B.5

Standards-aligned

Created by

Joey Voyles

Used 140+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Every minute 2.2 gal of water flows from a shower. A family of 5 showers for an average of 9 minutes per person every morning. How many gallons of water will the family use every morning?

39.6 gallons

3.96 gallons

99 gallons

9.9 gallons

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
$30
$20
$60
$10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The distance that an automobile travels varies directly as the time it travels. If the car travels 280 miles in 7 hours, how far will it travel in 12 hours?
480
1960
84
25

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Pizzas are $10 each plus a $2 delivery fee. Is the cost proportional to the number of pizzas ordered?
Yes, unit rate is $10
Yes, Unit rate is $12
No, unit rate not constant
No, because Little Caesars is $5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 6-ounce package of fruit snacks contains 45 pieces. How many pieces would you expect in a 10-ounce package?
75 Pieces
27-ounces
27 pieces
75-ounces

Tags

CCSS.5.MD.A.1

CCSS.5.NF.B.4

CCSS.5.NF.B.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bird flies 35 meters in 10 seconds.  If it keeps flying at the same rate, how long will it take it to fly 14 more meters?  
x = 49 seconds
x = 4 meters
x = 49 meters
x =  4 seconds

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The class has 12 girls and 16 boys. What is the ratio of total students to boys? (simplest form)
28/16
7/4
16/28
12/16

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?